Ste tu
Home > Rozhovory > Daniel Tocik pre TvojTrebišov.sk!

Daniel Tocik pre TvojTrebišov.sk!

Dobrý deň, milí čitatelia! Prejdeme rovno k veci. Keďže jednou z hlavných, nazvime to, úloh nášho webu je poskytovať priestor  nadaným ľudom skrývajúcim sa v našich končinách prinášame ti rozhovor s mladým, talentovaným umelcom z Trebišova, ktorý sa volá Daniel Tocik! Víťaz súťaže „Talent mladej Európy“ nám v rozhovore prezradil niečo viac z jeho umeleckého sveta.

Ahoj Daniel, na úvod sa nám predstav.

Čaute všetci! Volám sa Daniel Tocik. Mám 19 rokov a navštevujem Cirkevné gymnázium v Trebišove.

Prečo umenie?

Odmalička (od štyroch rokov) ma moja mama, výtvarníčka na ZŠ, viedla kreatívnou výtvarníckou cestou. No to bola len polovica úspechu cesty ku kreativite, ktorú dnes mám.  Za druhú polovicu mojej dnešnej kreativity môže hračka s názvom LEGO. Už v 5 rokoch som mal tisíce kociek a nádherný farebný detský svet v hlave. Návod na poskladanie stavebnice som skoro nikdy nepoužíval. Moje vlastné nápady ma lákali oveľa viac.

Ako v súčasnosti vníma tvoje okolie to, že maľuješ?

Okolie to vníma v pohode. Ľudia si ma v posledných rokoch nevedia predstaviť bez štetca a nápadov. No a najnovšie mením štetec za stylus a plátno za iPad alebo PC kvôli novým možnostiam v obore.

Myslíš si, že na Slovensku sú pre umelcov vhodné podmienky na tvorbu a sebarealizáciu? 

V školskom prostredí sú podmienky dobré, no záleží na ľuďoch, ktorých stretnete, a na finančnom zabezpečení inštitúcie. Po skončení školy sú podmienky na Slovensku oveľa horšie.  Závisí to od šťastia a od toho, ako sa človek dokáže predať. Nie je to však jednoduché. Umenie, aj to výtvarné, je v posledných rokoch veľmi utláčané komerciou.

Bol si na výmennom pobyte v Amerike, ako to hodnotíš?

Musím povedať, že Amerika nie je tak perfektná a sladká, ako ju poznáme z U.S. filmov. No oveľa lepšie životné možnosti z nej robia zaujímavú krajinu pre umelcov. Špeciálne by som spomenul veľké mestá ako je napríklad Chicago, New York alebo LA, kde máte pocit, že ste veľmi blízko k svetovému dianiu. Naučil som sa viac držať pri zemi a zdokonalil som svoj cudzí jazyk. Amerika mi dala veľa zážitkov a nevzala mi skoro nič. Rád by som sa tam vrátil kvôli štúdiu.

Povedz nám niečo o tvojich doterajších úspechoch.

Medzi moje najväčšie doterajšie úspechy považujem získanie titulu Talent novej Európy počas môjho štúdia na základnej škole a dvoch výtvarných ocenení z Číny, plus množstvo ďalších menších celoslovenských aj krajských ocenení. Stredná škola mi priniesla ďalšie možnosti. V roku 2013 som vyhral celoslovenské kolo SOČ.  V USA som bol na škole, ktorá podporovala moje výtvarné nadanie, a tak sa mi podarilo aj tam získať cenu za design môjho keramického diela Cream boat. Medzi moje úspechy taktiež radím projekt O2 think big, vďaka ktorému som okrem nových skúsenosti získal aj finančné prostriedky pre môj designový produkt ZEBO (kreatívny stojan pre farbičky).

Ako ti prišiel na um ZEBO? Je to tvoja srdcovka?

Od ranného veku som riešil môj problém, ktorý sa nazýva ‘’neporiadok’’. Chcem som vymyslieť kreatívny spôsob, ako tomuto problému predísť. Som obrovský fanúšik dokumentárnych filmov. Jedného dňa som si pozrel dokument o afrických zvieratách a design zebry bol na svete. Nepovedal by som, že ZEBO je moja srdcovka, no už dlhú dobu som chcel vytvoriť niečo pre deti a nakoniec sa mi to podarilo. Po maturite by som chcel dokončiť nové video o Zebovi, ktoré okrem záberov z US obsahovalo aj 3D animácie. Práve toto rozpracované video pred rokom stopli povinnosti spojené s Amerikou.

Na čom momentálne pracuješ?

V súčasnosti sa hlavne snažím pripravovať na prijímacie skúšky na vysokú školu. Popri príprave pracujem na menších projektoch ako je design jednej mobilnej aplikácie, natáčanie krátkeho dokumentu, a ilustrácia titulky jednej detskej knihy mi tiež zabrala voľný čas. Priebežne pripravujem scenár a triedim myšlienky pre jeden môj väčší projekt pomaturitného obdobia. Je toho teda pomerne veľa.

Máš široké spektrum zamerania, naposledy si režíroval film o mestskom parku v Trebišove. Ako k tomu došlo?

Na začiatku projektu PARK vznikla idea prezentovať  trebišovský park v uhle, v ktorom ho ešte nikto nikdy nevidel. Samotné mesto Trebišov, ktoré prišlo s touto myšlienkou, chcelo ľudí príjemne šokovať a zanechať v nich príjemný pocit z toho, čo ľudia-Trebišovčania berú ako samozrejmosť. Náš PARK.

Vráťme sa k rozvitejším otázkam. Myslíš si, že vyštudovanie umenia ťa dokáže plnohodnotne uživiť?

V zahraničí áno. Myslím si, že študovať sa oplatí iba na miestach, kde môžete nazbierať dobré kontakty do budúcna a kde ste blízko diania vo vašom zameraní. Ak ste naozaj veľmi, veľmi dobrý, štúdium nie je nutnosťou a kontakty za vami prídu samé.  V budúcnosti by som rád využil rôzne granty pre štúdium v zahraničí. Osobne na začiatok preferujem VŠVU odbor design a potom uvidíme.

Sleduješ súčasné trendy v umení? Ak áno, čo si o nich myslíš?

Áno, každý deň sledujem web stránky s novými technológiami v umení a taktiež milujem video portál vimeo.com, kde nájdete najlepšie art videá vôbec. Myslím si, že klasickému štetcu a farbe s nástupom počítačovej revolúcie dávno odzvonilo. Ak chcete patriť medzi „The crazy ones“ alebo chcete byť gamechanger, tak musíte byť revolučný.

A na záver, čo by si odkázal čitateľom tvojtrebišov.sk?

Rozprávajme sa medzi sebou viac. Na svete nie  je krajšia vec ako hlas Homo sapiens sapiens. To sa mi potvrdilo aj v USA , kde práve rozprávanie mi pomohlo prežiť 10 mesiacov bez rodiny a nadviazať mnohé kamarátsva, získať mnoho kontaktov.

Ak chceš spoznať Danielovu tvorbu ešte bližšie, navštív jeho web danieltocik.com!

Top