Ste tu
Home > Kultúra > Výstava šlabikárov z celého sveta

Výstava šlabikárov z celého sveta

Zdieľaj tento článok

Asi každý druhý prvák (priemerne), ktorý kedy zasadol do “ozajstnej” školskej lavice si sám pre seba položil túto otázku. Ako sa naučia čítať ľudia v iných častiach sveta? Čo čítajú napríklad v ďalekej Číne, ak my čítame, že mama má Emu a Ema má mamu? Odpoveď na túto a ďalšie otázky zo školského sveta šlabikárov ponúkne Zemplínska knižnica v Trebišove!


Zemplínska knižnica pozýva všetkých zvedavých ľudí do svojich priestorov na výstavu šlabikárov z celého sveta s príznačným názvom “Roztomilo hravé písmenká” zo súkromnej zbierky bardejovčana Štefana Peteju od 26. januára 2015 do 27. februára 2015 v čase otváracích hodín knižnice.


slabikar

Podľa dostupných informácii sa Štefan Peteja venuje tomuto nevšednému koníčku už od roku 1988. V súčasnosti jeho zbierka obsahuje viac ako 600 šlabikárov zo 140 krajín sveta, vďaka čomu sa pán Peteja nachádza aj v slovenskej knihe rekordov. Medzi najvzácnejšie kúsky sa s určitosťou zaradzuje Slabikář Cžeský z roku 1547, či obrázkový šlabikár a prvá čítanka pre školy evanjelické z roku 1896.

Okrem týchto historických skvostov môžeš v jeho zbierke nájsť šlabikáre pre nevidiacich prvákov, slovenské, rumunské, či ruské vydania, ale aj šlabikáre z afrického kontinentu či juhozápadnej Ázie. Súčasný stav zbierky hovorí už iba o 50-tich chýbajúcich šlabikároch, pričom najpokrytejší je európsky kontinent, kde pánovi Petejovi chýba do kompletnej zbierky už iba šlabikár z Monaka.

Portál TvojTrebišov.sk sa v priebehu nasledujúcich dní rád pôjde pozrieť na samotnú výstavu a poskytne ti originálne fotografie tejto dychberúcej zbierky. Už čoskoro!

Zdieľaj tento článok

Top