Ste tu
Home > Správy > Svet > Brusel potvrdil nové sankcie voči Bielorusku, zasiahnu ekonomiku krajiny aj Lukašenkov režim

Brusel potvrdil nové sankcie voči Bielorusku, zasiahnu ekonomiku krajiny aj Lukašenkov režim

Zdieľaj tento článok

24.6.2021 (Webnoviny.sk) – Európska únia vo štvrtok potvrdila nové sankcie proti Bielorusku, ktoré označuje za odpoveď na „eskaláciu vážnych porušovaní ľudských práv“ vrátane zatknutia novinára Ramana Prataseviča.


Sankcie sa zameriavajú na ekonomiku, ich terčom je však aj prezident Alexander Lukašenko a jeho spojenci.


Novinár zadržiavaný od mája

Opozičného novinára Prataseviča zadržali 23. mája po tom, čo bieloruské úrady prikázali lietadlu spoločnosti Ryanair, ktoré smerovalo z Grécka do Litvy, pristáť v Minsku. Sankcie smerujú na vybrané odvetvia bieloruskej ekonomiky.

V praxi znamenajú obmedzenia vývozu uhličitanu draselného, ktorý je bežnou prísadou do hnojív, exportu tabakového priemyslu či ropných výrobkov. Zahŕňajú aj zákaz predaja softvéru a zariadení, ktoré možno použiť na monitorovanie telefonických hovorov a komunikácie cez internet.

Sankcie po vlaňajších voľbách

EÚ vystupňovala sankcie po vlaňajších sporných prezidentských voľbách v Bielorusku, ktoré podľa oficiálnych údajov vyhral Alexander Lukašenko.

Opatrenia sa zamerali na ľudí obvinených z volebného podvodu a zodpovedných za následný policajný zásah voči opozícii.

Viac k témam: sankcie proti Bielorusku, zatknutie
Zdroj: Webnoviny.sk – Brusel potvrdil nové sankcie voči Bielorusku, zasiahnu ekonomiku krajiny aj Lukašenkov režim © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top