Ste tu
Home > Správy > Británia bude hlasovať o novej dohode o brexite, Johnson dúfa v podporu labouristov

Británia bude hlasovať o novej dohode o brexite, Johnson dúfa v podporu labouristov

19.10.2019 (Webnoviny.sk) – Britskí poslanci budú v sobotu hlasovať o novej dohode o brexite, ktorú vyrokoval premiér Boris Johnson. Pôjde pritom o prvé sobotné zasadnutie britského parlamentu od vojny o Falklandy v roku 1982. Očakáva sa veľmi tesný výsledok. Novú dohodu o brexite vyrokovali vyjednávači Veľkej Británie a Európskej únie (EÚ) vo štvrtok v Bruseli. Johnson dúfa, že sa mu ju podarí presadiť.

Verziu Mayovej trikrát odmietli

Predchádzajúcu verziu, ktorú vyjednala s EÚ Johnsonova predchodkyňa Theresa Mayová, parlament trikrát odmietol. Johnson síce nemá parlamentnú väčšinu, dúfa však v podporu niektorých opozičných labouristov. Pre denník The Sun v sobotu povedal, že schválenie dohody by ukončilo „bolestivú kapitolu našej histórie“.

Ak Johnson napriek úpornej snahe o získanie poslaneckej podpory svoju dohodu o brexite v sobotu v parlamente nepretlačí, očakáva sa, že vypíše nové voľby.

V takom prípade by Británia podľa všetkého požiadala EÚ o ďalší trojmesačný odklad brexitu, k čomu britskú vládu zaväzuje zákon, ktorý minulý mesiac prijali poslanci v snahe zabrániť odchodu krajiny z únie „na divoko“ a bez akejkoľvek dohody.

Nové pravidlá v colnej politike

Nie je však zatiaľ úplne jasné, ako by Johnson na takýto scenár zareagoval. Doteraz síce hovoril, že sa týmto zákonom bude riadiť, zároveň ale pri každej príležitosti trval aj na tom, že Británia z únie odíde v každom prípade 31. októbra – či už so schválenou dohodou, alebo bez nej.

Nová dohoda o brexite, ktorú sa podarilo dosiahnuť vo štvrtok, zavádza nové pravidlá v oblasti colnej politiky medzi budúcou samostatnou Britániou a zvyškom EÚ. Vo veľkej väčšine ostatných bodov ponecháva v platnosti formulácie, na ktorých sa dohodla s európskymi predstaviteľmi ešte vláda predchádzajúcej premiérky Mayovej.

Viac k témam: Brexit, britský parlament, britský premiér
Zdroj: Webnoviny.sk – Británia bude hlasovať o novej dohode o brexite, Johnson dúfa v podporu labouristov © SITA Všetky práva vyhradené.

Top