Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Ani Európska únia nie je dokonalá, Lajčák pred študentmi zdôraznil jej päť zásadných odkazov

Ani Európska únia nie je dokonalá, Lajčák pred študentmi zdôraznil jej päť zásadných odkazov

BRATISLAVA 8. novembra (WebNoviny.sk) – Oživiť celonárodnú diskusiu o aktuálnych témach EÚ s osobitným dôrazom na miesto Slovenska v ďalšom smerovaní európskeho projektu bolo cieľom štvrtkového vystúpenia ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka na pôde Prešovskej univerzity v rámci podujatia zo série #MYSMEEÚ.

Minister vo svojom vystúpení na univerzite akcentoval päť zásadných odkazov, pričom prvým bolo, že Európska únia je náš vitálny životný priestor, ktorý by sme si mali vážiť.

Únia prechádza svojou krízou

„Automaticky prekračujeme vnútorné hranice EÚ bez cestovných pasov, využívame diaľnice zrekonštruované z európskych peňazí, či telefonujeme bez roamingu. Únia je zároveň zdrojom prosperity,“ uviedol Lajčák vo svojom vystúpení, o ktorom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie.

Lajčák v tejto súvislosti zdôraznil, že hospodársky rast našej krajiny po vstupe do Únie kontinuálne prevyšuje celkový rast EÚ a výrazne sa znížila aj nezamestnanosť.

„Sme súčasťou európskej rodiny, používame európsku menu, pomáhame chrániť jej vonkajšie hranice a slobodne sa v nej pohybujeme,“ skonštatoval šéf slovenskej diplomacie s tým, že toto všetko, samozrejme, nedáva dôvod na absolútnu spokojnosť a Únia prechádza aj svojou krízou, dôkazom čoho je brexit.

Garancia prosperity a mieru

Druhý odkaz znie – EÚ nie je samozrejmosť a treba ju chrániť. „EÚ pri všetkých jej nedokonalostiach je najlepšou garanciou nielen prosperity, ale aj mieru, na čo sa zabúda, lebo to pokladáme za samozrejmosť,“ pokračoval minister. Zároveň poukázal na dôležitosť súdržnosti „európskej rodiny“.

Tretím posolstvom je, že ani prítomnosť Slovenska v EÚ nie je samozrejmosť, o čom svedčí zložitá cesta do Únie, ktorou si naša krajina musela prejsť.

„Preto je dnes potrebné o Únii hovoriť viac ako inokedy. Diskutovať o jej význame i problémoch, aby sa občania vedeli správne zorientovať v mase informácií, keďže sú dnes zaplavení rôznymi konšpiračnými teóriami, hoaxami a falošnými proroctvami,“ dodal minister.

Voľby do európskeho parlamentu

Každý z nás má zodpovednosť za EÚ a preto ju treba tvoriť, hovorí štvrtý odkaz. Dnešná generácia má oproti tým predchádzajúcim nielen oveľa väčšiu slobodu, ale aj zodpovednosť. Lajčák v tejto súvislosti upozornil na potrebu zaujímať sa o európske dianie a zúčastňovať sa na voľbách do Európskeho parlamentu. Zároveň vyzval mladých ľudí, aby boli vo svojom uvažovaní kritickí a zároveň proaktívni pri tlmočení svojho názoru.

Posledným, piatym posolstvom tlmočeným šéfom slovenskej diplomacie bolo, že EÚ ponúka neuveriteľné možnosti, ktoré je potrebné využiť. Jednou z nich je aj možnosť štúdia v rámci programu Erasmus.

„EÚ nie je dokonalá. Je však tou najlepšou odpoveďou na bezpečnostné, ekonomické, sociálne výzvy, ktoré globalizovaný svet prináša. Som presvedčený, že budúcnosť Slovenska je v Európskej únii. Hazardovať s inou alternatívou by bolo historicky nezodpovedné,“ uzavrel svoje vystúpenie na Prešovskej univerzite minister Lajčák, ktorý následne diskutoval s prítomnými študentmi a hosťami.

Viac k témam: Európska únia, minister zahraničia, Miroslav Lajčák, Prešovská univerzita
Zdroj: Webnoviny.sk – Ani Európska únia nie je dokonalá, Lajčák pred študentmi zdôraznil jej päť zásadných odkazov © SITA Všetky práva vyhradené.

Top