Ste tu
Home > Správy > Americká vláda by mohla mať záznam zo zásahov iránskych bezpečnostných síl proti demonštrantom 

Americká vláda by mohla mať záznam zo zásahov iránskych bezpečnostných síl proti demonštrantom 

5.12.2019 (Webnoviny.sk) – Iránske bezpečnostné sily mohli pri zásahoch proti demonštrantom v posledných dňoch zabiť aj viac ako tisíc ľudí. S odvolaním sa na informácie z viacerých zdrojov z Iránu to v piatok vo Washingtone povedal americkým novinárom špeciálny predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí pre Irán Brian Hook.


Podľa agentúry The Associated Press (AP) Hook pre svoje tvrdenie neposkytol žiadne konkrétne dôkazy, povedal však, že americká vláda má k dispozícii videozáznam jedného zo zásahov proti demonštrantom, a len pri tomto jednom z mnohých zásahov bolo podľa záznamu zabitých viac ako sto ľudí.


Doteraz najvyšší počet obetí medzi účastníkmi iránskych protivládnych protestov, ktoré vyvolala zhoršená hospodárska situácia v krajine, zverejnila medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International. Podľa tej prišlo o život viac ako 200 iránskych demonštrantov. Irán tieto údaje odmieta, priznáva však istý počet obetí a táto téma veľmi rezonuje aj v domácich médiách.

Spolupatričnosť pozostalým po zabitých demonštrantoch netradične vyjadril aj najvyšší iránsky duchovný vodca, ajatolláh Alí Chameneí. Nezabudol však dodať, že hovorí len o tých ľuďoch, ktorí zahynuli pri zásahu bezpečnostných zložiek aj napriek tomu, že “neboli iniciátormi” demonštrácií.

Viac k témam: agentúra The Associated Press, protivládne protesty
Zdroj: Webnoviny.sk – Americká vláda by mohla mať záznam zo zásahov iránskych bezpečnostných síl proti demonštrantom  © SITA Všetky práva vyhradené.


Top