Ste tu
Home > Kultúra > AJ TENTO ROK NÁS ČAKAJÚ PERZEIDY

AJ TENTO ROK NÁS ČAKAJÚ PERZEIDY

Augustové noci patria k najzaujímavejším na sledovanie nočnej oblohy, ako z hľadiska počasia, tak kvôli zaujímavostiam, ktoré obloha ponúka. K tým určite patrí meteorický roj Perzeidy.

Meteorický roj môžeme vidieť vtedy, keď Zem na svojej obežnej dráhe okolo Slnka pretne dráhu kométy.  Kométa tam práve vtedy našťastie pre nás nie je, avšak drobné úlomky a prach sa rozptyľujú pozdĺž jej dráhy a pri styku s našou atmosférou zažiaria ako meteory.

Takéto meteory akoby vylietavali z jedného bodu na oblohe, tzv. radiantu. Ak je radiant    v súhvezdí  Perzeus, nazývame ich Perzeidami. Materskou kométou Perzeíd je 109P/Swift-Tuttle, ktorej obežná perióda je približne 133 rokov. Pretože sa každý rok objavujú okolo Vavrinca, naši predkovia ich zvykli nazývať aj slzy svätého Vavrinca.

Obdobie aktivity roja nastáva medzi 17. júlom a 24. augustom, pričom klasické široké maximum tohto roku bude 12. augusta medzi 15:00 a 17:30 hod. LSEČ.

file0001644205233

Noci okolo maxima bude rušiť síce svojim svitom Mesiac, ale len do polnoci, kedy zapadá. Potom môžeme na oblohe zbadať až 60 meteorov za hodinu. Ak bude práve v túto noc zamračené, nič to. Perzeidy budú dominovať letnému nebu aj pár dní pred a po 12. auguste. Určite to stojí za to, vybrať sa večer von!

Pracovníci Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove, útvaru astronómie, uskutočnia v prípade priaznivého počasia  pozorovanie tohto meteorického roja. Okrem meteorického roja Vás samozrejme čaká aj tradičná prehliadka oblohy ďalekohľadmi.

Pozorovanie sa uskutoční 11. augusta (štvrtok) od 20:00 hod. do 24:00 hod. v areáli múzea. V prípade nepriaznivého počasia je pre účastníkov pripravená projekcia spojená s besedou  na tému Tajomstvá vesmíru.

Kalendár_august_2016


Tlačová správa

Redakcia
Redakcia
Regionálny spravodajský portál TvojTrebišov.sk vznikol 1. februára 2015 ako projekt viacerých študentov, ktorí mali chuť priniesť do trebišovských vôd niečo nové a písať zaujímavé články o svojom meste a jeho širokom okolí. Nájdeš na ňom aktuálne informácie z oblasti krimi, športu, kultúry, fotoreportáží, rozhovorov, či rôzne rubriky a články s pridanou hodnotou.
Top