Ste tu
Home > Ekonomika > Živnostníkom sa zjednoduší podnikanie, doba prerušenia už nebude limitovaná zákonom

Živnostníkom sa zjednoduší podnikanie, doba prerušenia už nebude limitovaná zákonom

Zdieľaj tento článok

18.6.2021 (Webnoviny.sk) – Doba pozastavenia prevádzkovania živnosti nebude zákonom limitovaná. Podnikateľ bude po novom oprávnený oznámiť živnostenskému úradu dobu pozastavenia živnosti na ním určenú dobu s ohľadom len na svoje aktuálne potreby a možnosti.


Zmiernia sa aj požiadavky

Bude mať rovnako ako doposiaľ priestor kedykoľvek v priebehu pozastavenia oznámiť živnostenskému úradu zmenu doby pozastavenia prevádzkovania živnosti. Vyplýva to z novely zákona o živnostenskom podnikaní, ktorú v piatok schválil 91 hlasmi parlament.


Novelou sa tiež zmiernia požiadavky na predkladanie údajov pri ohlasovaní živnosti. Ide o rozšírenie princípu „jedenkrát a dosť” využívaním už poskytnutých informácií z dostupných zdrojov informačných systémov verejnej správy a údajov známych z doterajšej úradnej činnosti.

Remeselné živnosti

Právna úprava zároveň znižuje počet remeselných živností. „Na základe poznatkov aplikačnej praxe je záujem o vznik oprávnení na podnikanie v oblasti Galvanizácia kovov a Smaltovanie za posledných desať rokov minimálny. Z dôvodu verejného záujmu sa tieto činnosti nadobudnutím účinnosti zákona stávajú voľnými živnosťami,” vysvetľuje dôvodová správa.

Pokiaľ ide o viazané živnosti, ako sú vývoj a výroba zbraní alebo streliva, oprava, úprava, ničenie, znehodnocovanie či výroba rezu zbraní, požadovaná prax sa pre ich vykonávanie skracuje z desať rokov na šesť rokov.

Viac k témam: novela zákona, SZČO Samostatne zárobkovo činná osoba, živnosť, živnostníci
Zdroj: Webnoviny.sk – Živnostníkom sa zjednoduší podnikanie, doba prerušenia už nebude limitovaná zákonom © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top