Ste tu
Home > Ekonomika > Poisťovníctvo > Výrazné zhoršenie solventnosti poisťovní pre pandémiu sa zatiaľ nepreukázalo, potvrdila NBS

Výrazné zhoršenie solventnosti poisťovní pre pandémiu sa zatiaľ nepreukázalo, potvrdila NBS

Zdieľaj tento článok

1.4.2021 (Webnoviny.sk) – Národná banka Slovenska požiadala o zaslanie odhadu vplyvu pandémie na základné finančné ukazovatele a solventnosť poisťovní v porovnaní s plánom ku koncu roku a zatiaľ sa nepreukázalo výrazné zhoršenie solventnosti pre pandémiu COVID-19.


Žiadna z dohliadaných poisťovní podľa centrálnej banky nevykázala riziko poklesu ukazovateľa solventnosti pod 100 %.


NBS odporúčala prehodnotiť výplatu dividend

Centrálna banka od začiatku krízy aktívne komunikovala s poisťovňami o vplyve pandémie na sektor. Odporúčala poisťovniam a ich akcionárom v záujme udržania stability finančného trhu a schopnosti poisťovní plniť si svoje záväzky zdržať sa vyplácania dividend.

Národná banka taktiež odporúčala prehodnotiť pripravovanú výplatu dividend zo zisku za rok 2019 tak, aby celkový objem kapitálu poisťovní klasifikovaných ako TIER 1 neklesol minimálne o výšku dosiahnutého zisku za rok 2019.

Požiadavky NBS smerom k poisťovniam

Okrem toho Národná banka Slovenska oslovila všetky poisťovne a požiadala o zaslanie informácií o krokoch, ktoré v súvislosti s pandémiou COVID-19 vykonali pre zabezpečenie ďalšieho fungovania spoločností smerom k svojim zamestnancom a klientom.

Ďalšia požiadavka smerom k poisťovniam sa týkala výluk z poistenia v rámci pandémie COVID-19.

„Vo všeobecnosti môžeme povedať, že poisťovne na Slovensku v rámci svojich produktov kryjú poistné náklady spojené s pandémiou COVID-19,“ informovala centrálna banka.

Viac k témam: dividendy, Ekonomické dopady koronavírusu, Pandémia, poisťovne
Zdroj: Webnoviny.sk – Výrazné zhoršenie solventnosti poisťovní pre pandémiu sa zatiaľ nepreukázalo, potvrdila NBS © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top