Ste tu
Home > Rozhovory > <i class="fa fa-comments" aria-hidden="true"></i> VÝNIMOČNÝ TREBIŠOVSKÝ NOČNÝ BEH. KTO ZA NÍM STOJÍ A PREČO VZNIKOL?

VÝNIMOČNÝ TREBIŠOVSKÝ NOČNÝ BEH. KTO ZA NÍM STOJÍ A PREČO VZNIKOL?

Beh "Zabehnime spolu až do konca"
Zdieľaj tento článok

Prednedávnom obletela všetkých Trebišovčanov  a ľudí zo širšieho okolia zaujímavá a potešujúca správa zároveň. Partia nadšencov tvoriaca Občianske združenie Stopa behu sa rozhodla zorganizovať premiérový ročník výborne vyzerajúceho podujatia s príznačným názvom Trebišovský nočný beh. A tak sa už onedlho môžu nie len Trebišovčania, ale všetci, ktorí majú radi beh tešiť na výnimočný zážitok.


Viac o svojich aktivitách, záujmoch a cieľoch nám trojica kamarátov z obce Veľaty povedala v tomto rozhovore.


OZ Stopa je občianske združenie, ktoré založili traja kamaráti z obce Veľaty: Vladimír Viernus, Peter Kavuľa a Vladimír Jacko. Spojila ich myšlienka a chuť organizovať aktivity, ktoré by prispeli k zmysluplnému tráveniu voľného času nielen pre Veľatčanov, ale aj obyvateľov širšieho Zemplínskeho regiónu. Po dvoch úspešných ročníkoch Veľatského lesného behu sa v tomto roku pustili do organizácie ďalšieho športového podujatia – Nočného behu v Trebišove.

Prečo sa vaše združenie zameralo na organizovanie bežeckých podujatí?

Viac či menej, behávame všetci traja už viacero rokov a to nás spojilo. Keď sme sa pred viac ako 2 rokmi rozhodli pre usporiadanie Veľatského lesného behu, ešte sme netušili, s akou dobrou odozvou sa stretneme. Po tomto podujatí sme preto prirodzene začali uvažovať o organizovaní nielen ďalšieho ročníka lesného behu, ale aj iných, nielen športových aktivít, ktorým sa chceme postupne venovať.  Preto sme založili občianske združenie, ktoré by naše aktivity zastrešovalo. Pred niekoľkými dňami sme napríklad prihlásili náš veľatský platan do súťaže o strom roka 2016.

Ako často behávate?

Najčastejšie beháva Vlado Viernus, ktorý je taktiež členom Slovenského atletického zväzu. Vlado beháva takmer každý deň viac ako 10km a dvakrát týždenne polmaratón. Taktiež sa pravidelne zúčastňuje bežeckých súťaží – nedávno odbehol Bratislavský polmaratón. Vlado Jacko sa venoval behu profesionálne pred pár rokmi, počas ktorých dosahoval krásne umiestnenia na maratónoch a polmaratónoch, avšak v súčasnosti beháva rekreačne. Peťo beháva čisto rekreačne, 2-krát týždenne.

Máte pocit, že sa beh rozmohol a stal sa populárnym?

Určite áno, čo nás teší. Obrovskou výhodou behu je, že odbehnuté kilometre si človek môže navyšovať pomaličky a postupne, každý na čo sa cíti. Beh je skvelou aktivitou, ktorá napomáha k formovaniu zdravia a dobrej kondície, či už ste aktívny športovec, alebo si chcete len tak vyvetrať hlavu po práci. Navyše, je to jeden z najlacnejších športov – človek k nemu potrebuje len topánky a chuť sa hýbať. Behu sa na Slovensku aj vďaka tomu venuje stále viac ľudí a sme radi, že tento trend chytil aj nás Zemplínčanov.

Trebišovský nočný beh 2016
Plagát Trebišovský nočný beh

Preto ste sa rozhodli organizovať bežecké podujatie v Trebišove?

Áno, bol to jeden z najdôležitejších faktorov. Mnoho ľudí, ktorí pravidelne v Trebišove behávajú, nám hovorilo, že bežeckú akciu by v Trebišove privítali. Chceme rozhýbať a motivovať aj mladých ľudí, ktorí trávia čoraz viac času zatvorení vo svojej izbe pred počítačmi a tých, ktorý majú sedavé zamestnanie.

Do behu zostáva zhruba mesiac? Ako ste na tom s prípravami?

S prípravami sme intenzívne začali už v jeseni minulého roka. Vypracovali sme si konkrétnu predstavu, aký tip podujatia chceme organizovať, dali sme to na papier a podklady sme predložili pánovi primátorovi Trebišova. Pán primátor túto iniciatívu ocenil a potom nasledovalo mnoho stretnutí so zástupcami mesta a jeho útvarov, dopravného inšpektorátu, mestskej polície a v neposlednom rade s potenciálnymi sponzormi. Sme radi, že sme sa stretli s prevažne pozitívnymi ohlasmi od samého začiatku, čo nám dodávalo motiváciu pracovať na prípravách ešte pilnejšie. Nakoľko to bude prvý ročník podujatia, každý deň sa objavujú nové veci, ktoré sa snažíme riešiť. V každom prípade, ešte nás čaká mnoho práce, aby celé podujatie vyvolalo dobrý dojem.

Budete v organizovaní bežeckých pretekov pokračovať aj v budúcnosti?

Všetko bude závisieť od toho, ako naše podujatia budú vnímať športovci a široká verejnosť. Robíme všetko preto, aby naše aktivity robili dobré meno tak nám, ako aj našej rodnej obci Veľaty a predovšetkým, aby ľudia videli zmysel v tom, čomu sa venujeme. Pokiaľ aj my budeme vidieť prínos našej práce, budeme sa snažiť naše športové podujatia organizovať pravidelne.

Zorganizovať podobné preteky vždy súvisí aj so zháňaním materiálnej či finančnej podpory. Ako ľahko resp. ťažko sa zháňa finančná podpora na takéto podujatie?

Pravdupovediac, pri organizovaní behu v Trebišove to bolo ťažšie, ako sme predpokladali. Našťastie, naša myšlienka nakoniec zaujala piatich hlavných sponzorov – MGM Express, Exisport, Riverside, Built-in a Devu, bez ktorých by organizácia tohto podujatia nebola možná. Taktiež nám v mnohých veciach vyšlo v ústrety mesto Trebišov, polícia a množstvo ďalších subjektov ale aj známych či kamarátov, ktorí nám pomáhajú. Napr. Svet zdravia – Nemocnica Trebišov, ktorá zabezpečí prítomnosť zdravotnej služby na podujatí.

Chystáte nejaké prekvapenie pre občanov Trebišova v spojitosti s behom?

Pred štartom bude zadarmo tak pre bežcov, ako aj pre širokú verejnosť, sprístupnené mauzóleum a novo zrekonštruované múzeum v Trebišove. Zaregistrovaní bežci a diváci si tak čakanie na štart môžu spríjemniť prehliadkou oboch pamätihodností. Mauzóleum sa symbolicky stalo aj ústredným motívom oficiálneho loga Nočného behu v Trebišove.

Registráciu na Trebišovský nočný beh a bližšie informácie o aktivitách OZ Stopa nájdete na stránke www.ozstopa.sk alebo na ich facebookovej stránke

Prajem chalanom, aby sa ich združeniu darilo a vidíme sa na nočnom behu už 4. júna!

Zdieľaj tento článok

Top