Ste tu
Home > Kultúra > Film a TV > Vo veku 75 rokov zomrela režisérka Penny Marshall

Vo veku 75 rokov zomrela režisérka Penny Marshall

Zdieľaj tento článok

NEW YORK 19. decembra (WebNoviny.sk) – Vo veku 75 rokov zomrela v pondelok americká režisérka a producentka Penny Marshall.


Filmárka, ktorá sa stala známou na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov vďaka účinkovaniu v sitkome Laverne & Shirley (1976 – 1983), naposledy vydýchla vo svojom losangeleskom dome v dôsledku komplikácií spôsobených cukrovkou.


V utorok o tom informovala hovorkyňa jej rodiny Michelle Bega. Filmárka pritom v minulosti bojovala aj s rakovinou pľúc.

Celosvetový úspech s komédiou Veľký

Na niekoľkých epizódach seriálu Laverne & Shirley, ktorý vytvoril jej starší brat Garry Marshall, sa podieľala aj ako režisérka a práve vďaka tomu sa dokázala zapísať do povedomia nielen ako herečka.

Keď sa potom Whoopi Goldberg dostala do konfliktu s režisérom Howardom Zieffom, priviedla ju k jej celovečernému režisérskemu debutu – komédii Jumpin’ Jack Flash (1986), v ktorej Goldberg stvárnila hlavnú rolu.

Skutočný úspech však zaznamenala až s ďalším filmom, rodinnou komédiou Veľký (1988), ktorá Tomovi Hanksovi vyniesla nomináciu na Oscara za hlavnú úlohu.

Oscarové nominácie

Ako režisérka sa neskôr postarala napríklad aj o filmy Čas prebudenia (1990), ktorý si vyslúžil tri nominácie na Oscary vrátane kategórie Najlepší film, Veľké víťazstvo (1992), Zobuďte sa, vojaci! (1994), Kazateľova žena (1996) a tiež dve epizódy seriálu Tara a jej svet (2009 – 2011).

Na konte mala tri nominácie na Zlatý glóbus, ktoré si vyslúžila v rokoch 1978, 1979 a 1980 vďaka účinkovaniu v Laverne & Shirley.

Carole Penny Marshall

Carole Penny Marshall sa narodila 15. októbra 1943 v Bronxe. Jej matka Marjorie Marshall bola učiteľkou tanca a otec Anthony nakrúcal priemyselné filmy.

Počas štúdia na University of New Mexico sa zoznámila s Michaelom Henrym, za ktorého sa v roku 1963 vydala a v roku 1964 sa im narodila dcéra Tracy. O dva roky neskôr sa však rozviedli.

V rokoch 1971 – 1981 bol jej manželom režisér Rob Reiner. Jej brat Garry ju v roku 1967 presvedčil, aby sa presťahovala do Los Angeles, kde študovala herectvo a na živobytie si zarábala ako sekretárka.

Viac k témam: Penny Marshall, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Vo veku 75 rokov zomrela režisérka Penny Marshall © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top