Ste tu
Home > Šport > Cyklistika > Video: Skvelý Sagan vyhral tretiu etapu na Tour Down Under, je aj novým lídrom bodovacej súťaže

Video: Skvelý Sagan vyhral tretiu etapu na Tour Down Under, je aj novým lídrom bodovacej súťaže

Zdieľaj tento článok

URAIDLA 17. januára (WebNoviny.sk) – Slovenský cyklista Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) sa stal víťazom 3. etapy pretekov Tour Down Under v Južnej Austrálii, ktoré sú prvým podujatím prestížneho seriálu WorldTour.


Sagan v šprintérskom závere švrtkovej 146,2 km dlhej etapy so štartom v Lobethale a cieľom v Uraidle predstihol dovtedy vedúceho Juhoafričanda Daryla Impeyho (Mitchelton-Scott) a pripísal si na konto prvé etapové víťazstvo v aktuálnom ročníku pretekov ako aj celkovo stodesiate v profikariére na ceste.


Takmer rovnaké poradie ako pred rokom

Druhú priečku napokon obsadil Španiel Luis León Sánchez (Astana) a tretí bol spomenutý Impey. Takmer navlas rovnaké poradie sa zrodilo v etape s cieľom v Uraidle na TDU aj pred rokom. Vtedy vyhral Sagan pred Impeym a Sánchezom.

Do záverečné špurtu sa nezapojili dve veľké šprintérske esá týchto pretekov v Austrálii a skončili ďaleko v poli porazených. Talian Elian Viviani (Deceuninck – Quickstep) obsadil až stopätnástu priečku a domáci Caleb Ewan (Lotto Soudal) bol stodevätnásty. V cieli 3. etapy klasifikovali 132 pretekárov.

“Bolo to takmer ako cez ´kopirák´ v porovnaní s vlaňajškom,” povedal Peter Sagan v interview pre organizátorov a pokračoval: “Chcem sa poďakovať tímu CCC, ktorý kontroloval etapu a tiež svojím kolegom, ktorí ma dostali dopredu, starali sa o mňa a podávali mi fľaše s vodou. Keď sme prešli cez posledný kopec, vravel som si, že sa to môže skončiť rovnako ako pred rokom. Tak som si povedal, že sa musím skoncentrovať a vyšlo to. Samozrejme, pomohlo mi, že som poznal dojazd z vlaňajška, vždy je lepšie mať už zažitú skúsenosť. Podstatné bolo aj to, že sme došli do koncovky aj s vrchármi, bolo to potom ľahšie. Sánchez bol však rovnako blízko víťazstva.”

Mierne zvlnený profil etapy

V etape s mierne zvlneným profilom absolvovali cyklisti jednu horskú prémiu II. kategórie, dve šprintérske prémie a v závere šesť krátkych okruhov po 14 km v mestečku Uraidla. Finišovalo sa na Greenhill Road do mierneho kopca a to vyhovovalo Petrovi Saganovi.

Slovák šiel do etapovej koncovky z výhodnej druhej pozície za Juhoafričanom Impeyom a v záverečných desiatkach metrov ho predstihol. V samom závere aj so šťastím odrazil útok Sáncheza, ktorý skončil tesne na druhom mieste.

Sagan je lídrom bodovacej súťaže

Peter Sagan vyhral niektorú z etáp na pretekoch zaradených do kalendára UCI po prvý raz od triumfu v 13. etape na vlaňajšej Tour de France, čo bolo 20. júla 2018.

Na 21. ročníku Tour Down Under bol predtým v etapách ôsmy a tretí. Vďaka víťazstvu v 3. etape sa 28-ročný Sagan dostal na druhú priečku celkovej priebežnej klasifikácie len so sekundovým mankom na novozélandského lídra Patricka Bevina (CCC Team). Tretí je Sánchez s odstupom 9 sekúnd.

Zároveň sa rodený Žilinčan stal novým lídrom bodovacej súťaže, v ktorej obhajuje prvenstvo spred roka. Sagan sa so ziskom 36 bodov dostal o 2 body pred dvojicu Elia Viviani, Patrick Bevin. V piatok čaká na pelotón Tour Down Under 4. etapa na trase Unley – Campbelltown (129,2 km).

Výsledky – Tour Down Under 2019

3. etapa (Lobethal – Uraidla, 146,2 km): 1. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe 3:46:06 h, 2. Luis León Sánchez (Šp.) Astana, 3. Daryl Impey (JAR) Mitchelton-Scott, 4. Danny van Poppel (Hol.) Team Jumbo Visma, 5. Patrick Bevin (N. Zél.) CCC Team, 6. Jan Polanc (Slovin.) UAE Team Emirates – všetci rovnaký čas ako víťaz.

Poradie po 3. etape: 1. Patrick Bevin (N. Zél.) CCC Team 10:20:09 h, 2. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +1 s, 3. Luis León Sánchez (Šp.) Astana +9, 4. Michael Storer (Aus.) Team Sunweb +10, 5. Daryl Impey (JAR) Mitchelton-Scott +11, 6. Danny van Poppel (Hol.) Team Jumbo Visma +15.

Bodovacia súťaž: 1. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe 36 bodov, 2. Elia Viviani (Tal.) Deceuninck – Quickstep 34, 3. Patrick Bevin (N. Zél.) CCC Team 34

Viac k témam: preteky Tour Down Under
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Skvelý Sagan vyhral tretiu etapu na Tour Down Under, je aj novým lídrom bodovacej súťaže © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top