Ste tu
Home > Zaujímavosti > Vedci boli šokovaní výsledkami z Arktídy, počas sneženia padali z neba čiastočky plastov

Vedci boli šokovaní výsledkami z Arktídy, počas sneženia padali z neba čiastočky plastov

15.8.2019 (Webnoviny.sk) – Ešte aj na Arktíde padajú z neba počas sneženia mikroskopické čiastočky plastov. Vyplýva to z novo publikovanej štúdie.

Ľudia môžu vdychovať mikroplasty

Vedci uviedli, že boli šokovaní počtom čiastočiek, ktoré našli: viac než 10-tisíc na liter. To znamená, že dokonca aj tam môžu ľudia vdychovať mikroplasty z ovzdušia, hoci zdravotné dopady ostávajú nejasné.

Očakávali sme, že nájdeme nejaké znečistenie, ale nájdenie takéhoto množstva mikroplastov bol skutočný šok,“ povedala pre spravodajskú stanicu BBC vedúca vedkyňa Melanie Bergmannová.

Objavili aj čiastočky gumy a vlákna

Nevieme, či tieto plasty budú škodlivé pre ľudské zdravie, alebo nie. Avšak musíme sa oveľa lepšie starať o to, ako sa správame k životnému prostrediu,“ poznamenala.

Nemecko-švajčiarsky tím výskumníkov zverejnil nové poznatky v magazíne Science Advances. Ako uvádza, v snehu objavili okrem mikroplastov tiež čiastočky gumy a vlákna. Arktický región je pritom často považovaný za jeden z posledných neznečistených človekom.

Viac k témam: plasty, vedci, životné prostredie, znečisťovanie ovzdušia
Zdroj: Webnoviny.sk – Vedci boli šokovaní výsledkami z Arktídy, počas sneženia padali z neba čiastočky plastov © SITA Všetky práva vyhradené.

Top