Ste tu
Home > Kultúra > V Stropkove obohatí tradičné Dni medu prednáška ovocinárov

V Stropkove obohatí tradičné Dni medu prednáška ovocinárov

STROPKOV 30. novembra (WebNoviny.sk) – Vyhodnotením výtvarnej súťaže Včely a včelári očami detí a súťaže O najkrajší medovník sa v piatok predpoludním v kultúrnom stredisku v Stropkove začalo dvojdňové podujatie Dni medu.


Akcia začala svoju históriu písať v roku 2007 a odvtedy patrí k jedným z najatraktívnejších akcií v meste. Agentúru SITA o tom informoval hovorca mesta Stropkov Peter Novák.


Prezentácia včelích produktov

Na piatok si organizátori pre školy i ďalších návštevníkov pripravili prezentáciu včelích produktov. Témami prednášok pre odbornú verejnosť budú počas prvého dňa Včelie produkty a Chov včelích matiek a rozmnožovanie včelstiev odložencami.

Ich lektorom bude predseda Slovenského zväzu včelárov v Prešovskom kraji a v okrese Stropkov Gabriel Foťko. „Do Stropkova zavíta na toto podujatie množstvo návštevníkov z radov laickej i odbornej verejnosti zo Slovenska i zahraničia,“ uviedol Novák.

Najlepší med okresu Stropkov

Sobotný program otvorí vyhodnotenie súťaže Najlepší med okresu Stropkov. V rámci seminárnej časti odprezentuje tému Technológie včelárenia Pavel Fiľo. O hygiene a dezinfekcii vo včelárstve bude prednášať Ján Kopernický.

V tomto roku sme do programu prednášok zaradili novinku. Vzhľadom na prirodzenú spoluprácu včelárov a záhradkárov vystúpi v sobotu o 13:00 predseda Slovenského zväzu záhradkárov Eduard Jakubek s prednáškou o reze ovocných stromov. Okrem včelárov si teda v prednáškovej časti nájdu svoju tému aj záhradkári,“ priblížil Foťko.

Dodal, že symbióza jedných aj druhých je nevyhnutná. „Záhradkári môžu nám včelárom veľmi pomôcť už len tým, ak nebudú používať chemické prípravky škodiace včelám. Takže aj takouto formou sa snažíme približovať našim kolegom ovocinárom, ktorí sa bez zdravých včiel nezaobídu.

Neodmysliteľnou súčasťou podujatia je ochutnávka rôznych druhov medu, medoviny a včelích produktov, ako aj predaj včelích produktov a včelárskych potrieb. Záver podujatia je naplánovaný na sobotný podvečer. Hlavnými organizátormi 12. ročníka podujatia sú miestna organizácia Slovenského zväzu včelárov a mesto Stropkov.

Viac k témam: Dni medu, med, včely
Zdroj: Webnoviny.sk – V Stropkove obohatí tradičné Dni medu prednáška ovocinárov © SITA Všetky práva vyhradené.


Top