Ste tu
Home > Zaujímavosti > Twitter podnikol opatrenia proti rasizmu, prestane používať programovacie termíny s rasistickým podtónom

Twitter podnikol opatrenia proti rasizmu, prestane používať programovacie termíny s rasistickým podtónom

Zdieľaj tento článok

3.7.2020 (Webnoviny.sk) – Sociálna a mikroblogovacia sieť Twitter prestane vo svojom programovacom jazyku využívať termíny s rasistickým podtónom. Výrazy ako master (pán), slave (otrok) či blacklist (čierna listina) chce nahradiť inkluzívnejšími termínmi. Informuje o tom spravodajský portál BBC.


Twitter nahradí niektoré výrazy

Vo štvrtok technické oddelenie Twitteru v príspevku na platforme uviedlo sériu slov, od ktorých používania sa chce dištancovať “v prospech inkluzívnejšieho jazyka”.


Termín whitelist chce napríklad nahradiť výrazom allowlist (allow v preklade znamená povoliť) a master a slave by mali nahradiť leader a follower (vodca a nasledovateľ).

Master v programovacom jazyku odkazuje na hlavnú verziu kódu, ktorý kontroluje kópie – slaves. Všetky spomínané slová sa často používajú v programovacích kódoch, ktoré vznikli pred desiatkami rokov, pripomína spravodajský portál BBC. Podľa odborníkov by ich nahradenie mohlo trvať mesiace a stáť milióny dolárov.

Opatrenia spoločností proti rasizmu

Mnoho spoločností po smrti Afroameričana Georgea Floyda v rukách minneapoliskej polície podniklo opatrenia proti rasizmu a rasovej stereotypizácii.

Podobne ako Twitter zakročili napríklad banka JPMorgan či najväčšia webstránka pre vývojárov GitHub, ktorá pracuje na zmene termínu master. Projekt Googlu Chromium a operačný systém Android tiež vyzvali vývojárov, aby sa vyhli používaniu termínov blacklist a whitelist.

Viac k témam: diskriminácia, programovanie, rasizmus, Zabitie Georgea Floyda – protesty v USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Twitter podnikol opatrenia proti rasizmu, prestane používať programovacie termíny s rasistickým podtónom © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top