Ste tu
Home > Spravodajstvo > Trebišovská nemocnica oslavuje 40 rokov, narodilo sa v nej vyše 39.000 detí

Trebišovská nemocnica oslavuje 40 rokov, narodilo sa v nej vyše 39.000 detí

Zdieľaj tento článok

Trebišov 27. mája (TASR) – Trebišovská nemocnica sa stará o svojich pacientov už 40 rokov. Celú súčasnú budovu nemocnice spolu s poliklinikou uviedli do prevádzky v roku 1978. Odvtedy sa v jej priestoroch narodilo viac ako 39.000 detí, uskutočnilo sa vyše 140.000 operácií a viac ako 600.000 pacientov bolo hospitalizovaných. Informovala o tom Jana Fedáková zo spoločnosti Svet zdravia, ktorá nemocnicu prevádzkuje.
Podľa riaditeľa nemocnice Juraja Bazára každé oddelenie nemocnice prešlo od začiatku procesom vývoja. “Uskutočnili sa mnohé operácie, za ktoré nám dnes patrí prvenstvo, a zmeny, ktoré nás posunuli vpred. Minulý rok sme hospitalizovali takmer 13.000 pacientov a prostredníctvom našich ambulancií ošetrili vyše 157.000 ľudí. Počas ďalších rokov sa budeme snažiť nielen ďalej zvyšovať kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, ale byť pre pacientov aj silnou oporou, aby do nás mohli naďalej vkladať svoju dôveru,” uviedol.
Výročie si v nemocnici pripomenuli tento týždeň slávnostným večerom s ocenením zamestnancov, pričom viacerí v nej pracujú celých 40 rokov. Medzi nimi je aj Magdaléna Kmeťová, vedúca sestra oddelenia centrálneho príjmu, ktorá do nemocnice nastúpila hneď po ukončení štúdia v roku 1978. “Tešila som sa. Začínala som pracovať v úplne novej budove, na tie roky veľmi modernej a s výborným vybavením. Neskôr sa však do nemocnice prestalo investovať a postupne začala chátrať. Som preto rada, že v posledných rokoch sa vývoj výrazne zmenil k lepšiemu,” povedala.
Výstavbu nemocnice schválili v roku 1963 a o štyri roky neskôr sa začalo stavať. V polovici mája v roku 1977 bolo otvorené prvé oddelenie – detské a celá nemocnica s poliklinikou bola daná do užívania 2. decembra 1978. Samostatné pavilóny s infekčným oddelením a oddelením tuberkulózy boli otvorené o rok neskôr.
Prebiehajúca reforma zdravotníctva priniesla so sebou rad zmien. Zmenil sa charakter nemocnice z rozpočtovej na príspevkovú organizáciu, lôžkové kapacity sa postupne zredukovali a niektoré časti, najmä ambulantná starostlivosť, boli odštátnené. V roku 2005 sa nemocnica transformovala na akciovú spoločnosť so stopercentnou účasťou Košického samosprávneho kraja. Od roku 2012 je súčasťou siete nemocníc Svet zdravia.
V súčasnosti tvorí nemocnicu 13 lôžkových oddelení, 22 špecializovaných ambulancií, pracoviská fyziatrie, rádiodiagnostiky, funkčná diagnostika a hematológia, kožný stacionár, centrálne operačné sály, centrálna sterilizácia, a tiež oddelenie liečebnej výživy a stravovania. Poskytuje aj jednodňovú zdravotnú starostlivosť v odbore oftalmológia a otorinolaryngológia, ktoré sú nadregionálnymi pracoviskami.


V poslednom období sme prešli mnohými zmenami, ktoré sa týkajú postupov pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti aj pri manažmente pacienta. Ten dnes spočíva v rezervačnom a plánovacom systéme. Zriadením recepcie dokážeme organizovať pracovný čas na ambulanciách, čo v značnej miere prispieva k spokojnosti pacienta,” priblížil riaditeľ.
 Nemocnica tiež zaviedla systém plávajúcich lôžok, kedy sa ich počty na oddeleniach menia podľa aktuálnej potreby. Aktuálne ich má trebišovská nemocnica 445. Model funguje na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny a v chirurgickom klastri. Čoskoro by mal vzniknúť aj internistický klaster, a to spojením interného a neurologického oddelenia.
V najbližších rokoch sa nemocnica chystá vybudovať urgentný príjem aj nové operačné sály, zmodernizovať pôrodnicu či kúpiť nový CT prístroj. Bola totiž úspešná pri žiadosti o dotáciu z eurofondov. Na rekonštrukciu a nákup medicínskeho vybavenia využije nenávratný finančný príspevok vo výške viac než 6,4 milióna eur.


zdroj: TASR

Zdieľaj tento článok

Top