Ste tu
Home > Kultúra > História > TREBIŠOVSKÁ DEVA JE NA TRHU UŽ OD ROKU 1951

TREBIŠOVSKÁ DEVA JE NA TRHU UŽ OD ROKU 1951

Tisíc ton – to je množstvo, ktoré predstavuje ročnú produkciu Trebišovskej čokoládovne, známej pod logom ružolíceho dievčatka s bodkovanou šatkou a názvom Deva, ktorá je na trhu už od roku 1951.


Deva je už viac než pol storočia na trhu

66 rokov nás dievčatko v logu potešuje svojou chuťou, svojou originalitou, svojimi špeciálnymi edíciami či vianočnými kolekciami. Myslím si, že nie je človek – Slovák, čo by nepoznal Devu,  a to už nehovoriac o Trebišovčanovi, ktorému by na vianočnom stromčeku nevisela nejaká z pochutín kolekcie tejto značky.


 

Čokoládovňu Deva vybudovali v rokoch 1948 až 1951 aj vďaka tomu, že v meste existoval cukrovar už od roku 1910 a mliekáreň od roku 1935. Avšak za predchodcu Devy môžeme považovať práškareň Lipka, kde už vtedy vyrábali prášok do pečiva či pudingy. Do novo vzniknutej fabriky boli privezené stroje a tradičná ručná výroba cukrovín sa začala. Od začiatku sa výrobcovia orientovali na čokoládové tyčinky pre deti s rozprávkovým motívom na obale.

IMG_0330

Pamätníci si možno spomínajú na názov Milena, avšak tento názov sa po zmene režimov a rozpade federácie, zmenil na Devu a Milena zostala našim susedom Čechom.

Deva postupne rástla a zvyšovala svoju popularitu. Pribúdali nové chute. Výroba sa zrýchľovala, pretože ľudskú prácu nahradili stroje. Firma si prešla zmenou vedenia, no kvalita tejto čokolády neklesla. Postupne sa začala rozširovať do iných krajín ako sú Spojené štáty, Kanada, Arabské Emiráty, či dokonca Austrália. S popularitou rástla aj obľúbenosť a tým pádom aj výroba, čo v 90. rokoch viedlo k tomu, že sa Deva stala druhým najväčším výrobcom cukroviniek na Slovensku.

IMG_0333

Samozrejme Deva nezažila len svoje zlaté časy, ale taktiež bolo obdobie, kedy táto firma skrachovala, avšak v roku 2000 prežila čosi ako druhé narodenie, keď v nej výrobu obnovila firma Leonidas. Dnes s tým istým majiteľom funguje pod obchodným názvom ChocoSucpartner.

„Ani malá, ani veľká, mňam-mňam sladká čokoládka“

S týmto sloganom sa Deva prezentovala už v 80.rokoch. A ja osobne musím povedať, že tento slogan je takmer presne výstižný. Deti nenechajú ani kúsok, a dospelým to stačí. Dnes má Deva široký sortiment čokoládových tyčiniek a taktiež obľúbených želé cukríkov, či iných čokoládových pochutín. Počas Vianočného obdobia ponúkajú už spomínané kolekcie. Okrem čokoládových tyčiniek ponúkajú napríklad aj moje obľúbené kávové zrnká v belgickej horkej čokoláde. Všetky ich produkty si môžete zakúpiť priamo v predajni Deva na Cukrovarskej ulici.

Myslím si, že my Trebišovčania máme byť na čo hrdí!

IMG_0334


Top