Ste tu
Home > Ekonomika > Tieňový minister vyzýva na urýchlené dofinancovanie zdravotníctva

Tieňový minister vyzýva na urýchlené dofinancovanie zdravotníctva

Zdieľaj tento článok

BRATISLAVA 5. apríla (WebNoviny.sk) – OĽaNO vyzýva ministerstvá zdravotníctva a financií, aby urýchlene dofinancovali zdravotníctvo. Informoval o tom vo vyhlásení tieňový minister zdravotníctva hnutia Marek Krajčí.


Podľa neho je po prvom kvartáli roku 2019 jasné, že do zdravotníctva bude musieť ísť aj zvyšných 100 miliónov eur. Poisťovne totiž nemajú z čoho vykryť nemocniciam dopad sociálneho balíčka a náklady na rekreačné poukazy.


Príspevok štátu znížili

“Tie preto avizujú poisťovniam vypovedanie zmlúv a následne by dali celú vec prešetriť aj Ústavnému súdu SR. Ten im už v minulosti dal za pravdu. Nové legislatívne zmeny totiž s dopadom na hospodárenie nemocníc musia byť v rozpočte pokryté zvýšenými príjmami poisťovní,” uviedol Krajčí.

Tieňový minister pripomenul, že v čase, keď má slovenská vláda rekordné príjmy od obyvateľov, znížila svoj príspevok za poistencov štátu na rekordné minimum a financovanie zdravotníctva robí opäť nepredvídateľným. “To nemocniciam neumožňuje dobre hospodáriť, znemožňuje ich investície do obnovy a rozvoja, nakoľko musia aj tento rok opäť zápasiť o svoje prežitie,” dodal.

Hnutie OĽaNO vyzýva ministerku zdravotníctva a ministerstvo financií, aby zdravotníctvo urýchlene dofinancovali a pre budúci rok v súlade zo svojimi záväzkami v rozpočte vykryli všetky náklady na riadne zabezpečenie poskytovania zdravotnej starostlivosti na základe prijatej platnej legislatívy.

Rozpočet nakoniec navýšili

Hnutie pripomenulo, že minulý rok v októbri, hneď po zverejnení rozpočtu pre zdravotníctvo, varovalo ministerstvo zdravotníctva, že v roku 2019 nebude v rezorte dostatok financií, nakoľko na jeho príjmovej strane neboli zohľadnené všetky plánované výdavky.

“Výpadok sme vtedy vyčíslili na 160 miliónov eur. Nakoniec ministerstvo financií čiastočne uznalo naše argumenty a rozpočet pre zdravotníctvo navýšilo o 55 miliónov eur,” informoval Krajčí.

Ministerstvo zdravotníctva SR v priebehu tohto týždňa uviedlo, že s ministerstvom financií o tomto probléme rokujú, bližšie informácie však vzhľadom na korektnosť poskytnú následne.

Viac k témam: OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, zdravotníctvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Tieňový minister vyzýva na urýchlené dofinancovanie zdravotníctva © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top