Ste tu
Home > Ekonomika > Reality > Slovákov odrádza od obnovy domov nedostatok peňazí či byrokracia súvisiaca so žiadosťou o príspevok

Slovákov odrádza od obnovy domov nedostatok peňazí či byrokracia súvisiaca so žiadosťou o príspevok

Zdieľaj tento článok

27.6.2021 (Webnoviny.sk) – Zlá finančná situácia je pre 39 percent Slovákov hlavným dôvodom, prečo sa nemôžu uchádzať o financie z plánu obnovy určené na obnovu rodinných domov. Druhým problémom, ktorý odrádza až 26 percent občanov od využitia dotácií na obnovu ich príbytkov, je byrokracia spojená so žiadosťou o príspevok.


Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý začiatkom júna tohto roku spracovala agentúra Focus pre Slovenskú klimatickú iniciatívu a organizáciu Budovy pre budúcnosť.


Dobré nastavenie programu

Ako uviedla koordinátorka iniciatívy Kateřina Chajdiaková, bude veľmi dôležité dobre nastaviť program pri čerpaní financií z plánu obnovy tak, aby bol verejnosti naozaj prístupný a zrozumiteľný.

Treťou najčastejšou bariérou obnovy domov je neochota investovať časť financií z vlastnej strany. Túto možnosť uviedlo 18 percent respondentov. Preto má byť dotácia podporená adekvátnou kampaňou zo strany štátu.

Priestor pre osvetu

Kým pre 39 percent opýtaných predstavuje hlavný problém nedostatok zdrojov na spolufinancovanie projektov, 18 percent respondentov potrebné zdroje má, ale neuvažuje o ich využití na obnovu rodinného domu. Tu vidíme obrovský priestor pre osvetu ohľadom znižovania spotreby energií a teda aj účtov za energie,” podotkla Katarína Nikodemová.

Prieskum k téme obnovy budov a využívania obnoviteľných zdrojov vypracovala pre Slovenskú klimatickú iniciatíva a organizáciu Budovy pre budúcnosť agentúra Focus na reprezentatívnej vzorke 1 011 respondentov v dňoch 2. júna až 9. júna 2021.

Viac k témam: dotácie, financovanie bývania, Plán obnovy, rekonštrukcia
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovákov odrádza od obnovy domov nedostatok peňazí či byrokracia súvisiaca so žiadosťou o príspevok © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top