Ste tu
Home > Ekonomika > Senát Lekárskej fakulty Univerzity Komenského nesúhlasí so zmenou zriaďovacej listiny UNB

Senát Lekárskej fakulty Univerzity Komenského nesúhlasí so zmenou zriaďovacej listiny UNB

BRATISLAVA 27. februára (WebNoviny.sk) – Akademický senát Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK) v Bratislave nesúhlasí so zmenou zriaďovacej listiny Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB), o ktorej rozhodlo Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ).


Ohrozenie univerzitnej zdravotnej starostlivosti

Ako uviedol senát vo svojom stanovisku, zriaďovacia listina, platná pre všetky univerzitné nemocnice SR, obsahuje neprijateľné zásady výberových konaní prednostov kliník lekárskych fakúlt a univerzitných nemocníc.


Sú v nej aj nedostatočné požiadavky na ich kvalifikačné predpoklady s vysokým podielom subjektívne hodnotiteľných ukazovateľov.

Vnímame to ako jednoznačné ohrozenie súčasnej najvyššej – univerzitnej zdravotnej starostlivosti i vedeckovýskumnej činnosti, a tým aj výučby klinických predmetov,” píše sa v stanovisku.

Implementácia tejto zriaďovacej listiny môže podľa senátu spôsobiť deštrukciu vzdelávania na lekárskych fakultách a narušiť rozvoj jednotlivých medicínskych odborov, čo v konečnom dôsledku bude mať negatívny dopad na poskytovanie zdravotnej starostlivosti súčasným aj budúcim pacientom.

Uznesenie zaslali Kalavskej aj Lubyovej

Rozhodnutie MZ o zmene zriaďovacej listiny UNB z 28. januára 2019 je s účinnosťou od 1. februára 2019.

Akademický senát prijal v utorok v súvislosti s týmto rozhodnutím uznesenie, ktoré zaslal aj ministerke zdravotníctva Andrei Kalavskej a ministerke školstva, vedy, výskumu a športu SR Martine Lubyovej. Rektor UK a dekani lekárskych fakúlt SR zaslali otvorený list ministerke zdravotníctva 5. februára.

Agentúra SITA požiada o stanovisko ministerstvo zdravotníctva.

Viac k témam: Ministerstvo zdravotníctva SR, UNB Univerzitná nemocnica Bratislava na Kramároch, Univerzita Komenského v Bratislave
Zdroj: Webnoviny.sk – Senát Lekárskej fakulty Univerzity Komenského nesúhlasí so zmenou zriaďovacej listiny UNB © SITA Všetky práva vyhradené.


Top