Ste tu
Home > Ekonomika > Saudská Arábia chce znížiť export ropy, obavy z nadmernej ponuky ovplyvňujú jej cenu

Saudská Arábia chce znížiť export ropy, obavy z nadmernej ponuky ovplyvňujú jej cenu

ABÚ ZABÍ 12. novembra (WebNoviny.sk) – Saudská Arábia v decembri medzimesačne zníži export ropy o približne 500 tis. barelov denne. Povedal to saudskoarabský minister ropného priemyslu Chálid al-Falíh na nedeľňajšom stretnutí producentov ropy v Abú Zabí.

Ruský minister energetiky Alexander Novak uviedol, že jeho krajina je otvorená redukcii ťažby, ak ju schváli koalícia producentov ropy vrátane Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).

Podľa Jasona Bordoffa, profesora Kolumbijskej univerzity a bývalého člena administratívy prezidenta Obamu, ktorý bol zodpovednú za energetiku, však ropné krajiny možno ešte nebudú pripravené znížiť ťažbu. Dôvodom je neistota v súvislosti s vplyvom, ktorý by nové americké sankcie mohli mať na iránsku produkciu.

Obavy z nadmernej ponuky znížili ceny ropy od začiatku októbra o zhruba 20 percent. Minulý týždeň pokles cien pokračoval, pretože USA uviedli, že ôsmim krajinám dovolia dovážať iránsku ropu. Severomorská ropa Brent minulý týždeň skončila na úrovni 70,18 USD za barel, čiže oproti 3. októbru klesla o 19 percent. Ľahká americká ropa za to isté obdobie zlacnela o 21 percent na 60,19 USD za barel.

(1 EUR = 1,1346 USD)

Viac k témam: export, OPEC Organizácia krajín vyvážajúcich ropu, ropa, Severomorská ropa Brent, ťažba
Zdroj: Webnoviny.sk – Saudská Arábia chce znížiť export ropy, obavy z nadmernej ponuky ovplyvňujú jej cenu © SITA Všetky práva vyhradené.

Top