Ste tu
Home > Zaujímavosti > Sarah sa stala prvým človekom, ktorý štyrikrát za sebou preplával Lamanšský prieliv

Sarah sa stala prvým človekom, ktorý štyrikrát za sebou preplával Lamanšský prieliv

17.9.2019 (Webnoviny.sk) – Američanka Sarah Thomas sa v utorok stala prvým človekom, ktorý dokázal štyrikrát za sebou preplávať Lamanšský prieliv. Plávať začala v nedeľu ráno a svoj úspešný pokus ukončila po viac ako 54 hodinách.

Tridsaťsedemročná ultramaratónska plavkyňa na otvorenej vode, ktorá len pred rokom ukončila liečbu rakoviny prsníka, svoj rekord venovala „všetkým, čo prežili„.

Popŕhlila ju medúza

Na poslednej otočke rekordérku unášal silný prílivový prúd a štvrtý úsek napokon dokončila v utorok približne o 6:30 miestneho času (7:30 stredoeurópskeho letného času).

Nemôžem uveriť, že sme to dokázali,“ povedala pre britskú BBC na brehu v anglickom Doveri. Najťažšie bolo podľa nej vyrovnať sa so slanou vodou, z ktorej ju boleli ústa a hrdlo.

Každá dĺžka bola niečím skutočne náročná. Posledný návrat z Francúzska bol rozhodne ťažký. Trvalo to večnosť a celý čas ma unášal prúd,“ pokračovala Thomas. „Na tvár ma popŕhlila medúza a voda síce nebola taká studená, ako som čakala, stále však bola chladná,“ dodala.

Preplávala takmer 210 kilometrov

Lamanšský prieliv sa pred ňou podarilo trikrát za sebou preplávať iba štyrom plavcom, nikto to však dosiaľ nedokázal štyrikrát. Počas plávania sa Thomas spoliehala na proteínové regeneračné nápoje zmiešané s elektrolytmi a troškou kofeínu proti únave.

Podľa plánu mala preplávať približne 130 kilometrov, silné prúdy však spôsobili, že nakoniec absolvovala takmer 210 kilometrov.

Minulý rok Thomas podstúpila liečbu rakoviny prsníka a podľa jej podporného tímu jej plávanie pomáhalo zvládať terapiu. Na plaveckých podujatiach na otvorenej vode sa zúčastňuje od roku 2007, pričom Lamanšský prieliv prvý raz preplávala v roku 2012 a zopakovala si to v roku 2016.

Viac k témam: Lamanšský prieliv, plavec
Zdroj: Webnoviny.sk – Sarah sa stala prvým človekom, ktorý štyrikrát za sebou preplával Lamanšský prieliv © SITA Všetky práva vyhradené.

Top