Ste tu
Home > Šport > Cyklistika > Sagan si odkrúti premiéru na Giro d’Italia, doprial si mentálny relax a pokúsi sa vyhrať etapu

Sagan si odkrúti premiéru na Giro d’Italia, doprial si mentálny relax a pokúsi sa vyhrať etapu

Zdieľaj tento článok

3.10.2020 (Webnoviny.sk) – Vyhral troje majstrovstiev sveta a doma má aj sedem zelených dresov z Tour de France. K tomu víťazné monumenty Paríž-Roubaix a Okolo Flámska a vyše stovky triumfov v profikariére na ceste. Napriek tomu za 12 rokov si Peter Sagan ani raz nevyskúšal, ako chutí či bolí Giro d’Italia.


Od soboty sa to zmení a cyklista tímu Bora-Hansgrohe sa postaví na štart časovky v Monreale na ostrove Sicília v rámci prvého súťažného dňa na druhých najprestížnejších etapových pretekoch na svete.


Druhý vrchol v krátkom slede

“Rozhodol som sa pre Giro d’Italia, pretože som to oznámil už oveľa skôr a nechcel som to meniť. Tiež som bol na prezentácii Gira, takže som tu a pokúsim sa vyhrať nejaké etapy. Podľa toho, ako to pôjde, sa môžem zamerať aj na bodovaciu súťaž,” vyhlásil Peter Sagan pred svojím posledným vrcholom sezóny, cituje ho aj špecializovaný web Cyclingnews.

Špecifická cyklistická sezóna poskytuje v jeden vrchol za druhým. Len pred 12 dňami v Paríži vyvrcholila Tour de France a Sagan si prvýkrát v cieli pod Víťazným oblúkom neobliekol na seba zelený dres určený pre víťaza bodovacej súťaže.

Skončil druhý, keď sa musel skloniť pred šprintérskym umením Íra Sama Bennetta.

Chcel byť čo najviac so synom

“Na Tour de France som nebol veľmi silný, ani veľmi slabý. Chýbalo mi trochu šťastia, aby som z toho vyšiel s lepšími výsledkami. Teraz idem na Giro a uvedomujem si, že nikdy predtým som v jednej sezóne nejazdil dvoje preteky Grand Tour v takom krátkom čase. Tento rok je jedinečný,” podotkol Sagan.

Po Tour de France neabsolvoval špeciálnu prípravu na Giro. Strategicky sa rozhodol pre oddych doma v Monaku, kde sa venoval synovi Marlonovi.

“Doprial som si mentálny relax a snažil sa byť čo najviac so synom. Ak som trénoval, tak len vo veľmi ľahkom móde,” prezradil Sagan.

Líder tímu Bora-Hansgrohe pre šprintérske etapy nemá rád predpovede typu, ako by malo vyzerať jeho vystúpenie v pretekoch. Tobôž, keď na Giro d’Italia ide po prvý raz.

Alaphilippov triumf Sagana potešil

“Každý sa snaží o čo najlepší výsledok, ale ten nie je vždy závislý od podmienok v pretekoch. Na Tour de France som bol v najlepšej päťke v šiestich etapách, ale nevyhral som ani raz. Uvidíme, v akej fazóne sa ukážu moji súperi v prvej časti pretekov a celkovo, ako sa veci vyvinú,” naznačil rodák zo Žiliny.

Jediný cyklista, ktorý získal tri tituly majstra sveta v neprerušenej sérii, na nedávnom svetovom šampionáte v Imole chýbal. Vôbec prvýkrát od roku 2009 sa stalo, že toto vrcholné jednorazové podujatie sezóny bolo bez elitného Slováka.

Súboje o dúhový dres majstra sveta si netradične vychutnal pred televízorom. A triumf veľkého rivala Francúza Juliana Alaphilippa ho potešil.

“Sledoval som to a priznávam, že Julianov triumf je fajn. Titul je v správnych rukách, som šťastný, že je to práve on,” doplnil Sagan.

Giro malo štartovať v Budapešti

Najprv to mala byť májová oslava cyklistiky so štartom v Budapešti a prvými tromi etapami na maďarskom území, ale koronakríza tejto ambícii organizátorov vystavila stopku.

Už 103. edícia Giro d’Italia sa napokon bude konať v náhradnom októbrovom termíne (3.- 25. 10.) a prvé štyri etapy privíta región Sicília.

Bude to po deviaty raz v histórii, čo sa Grande Partenza uskutoční na tomto ostrove patriacom Taliansku. Zatiaľ naposledy sa tam Giro rozbehlo v roku 2008.

Viac k témam: Giro d´Italia
Zdroj: Webnoviny.sk – Sagan si odkrúti premiéru na Giro d’Italia, doprial si mentálny relax a pokúsi sa vyhrať etapu © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top