Ste tu
Home > Ekonomika > Priemerná dočasná PN vzrástla, Sociálna poisťovňa ohlásila najvyššie čísla za posledných 15 rokov

Priemerná dočasná PN vzrástla, Sociálna poisťovňa ohlásila najvyššie čísla za posledných 15 rokov

28.3.2021 (Webnoviny.sk) – Priemerná dočasná práceneschopnosť (PN) na Slovensku vo februári tohto roka dosiahla 6,14 percenta. Išlo o najvyššiu februárovú mieru dočasnej PN za posledných pätnásť rokov. Oproti januáru tohto roka stúpla o 0,46 percentuálneho bodu, medziročne to bolo viac o 1,76 percentuálneho bodu.


Najnižšia februárová priemerná dočasná PN bola v posledných pätnástich rokoch vo februári 2007, keď predstavovala 3,54 percenta a druhá najvyššia bola vo februári 2012 s hodnotou 5,58 percenta. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.


Najviac PN bolo v Trnavskom kraji

Kým v Bratislavskom kraji bolo vo februári dočasne práceneschopných 3,67 percenta nemocensky poistených osôb, v Trnavskom kraji priemerná dočasná PN predstavovala 7,33 percenta.

Druhú najnižšiu dočasnú PN po Bratislavskom kraji vo februári tohto roka vykázal Banskobystrický kraj, a to 5,80 percenta. Nasleduje Žilinský kraj, kde priemerná dočasná PN dosiahla 6,48 percenta a Nitriansky kraj s priemernou dočasnou PN 6,50 percenta.

Vysoké percento hlási aj Trenčiansky kraj

Naopak, druhú najvyššiu priemernú dočasnú PN za február po Trnavskom kraji zaevidoval Trenčiansky kraj, a to 7 percent, za ním nasleduje Prešovský kraj so 6,88 percenta a Košický s priemernou dočasnou PN na úrovni 6,81 percenta.

Priemerná dočasná PN vychádza z podielu práceneschopných osôb voči celkovému počtu nemocensky poistených ľudí v danom období. Priemerné percento dočasnej pracovnej neschopnosti vyjadruje podiel kalendárnych dní dočasnej pracovnej neschopnosti na celkovom kalendárnom fonde v sledovanom období.

Viac k témam: práceneschopnosť
Zdroj: Webnoviny.sk – Priemerná dočasná PN vzrástla, Sociálna poisťovňa ohlásila najvyššie čísla za posledných 15 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.


Top