Ste tu
Home > Ekonomika > Priemerná dočasná PN vzrástla, Sociálna poisťovňa ohlásila najvyššie čísla za posledných 15 rokov

Priemerná dočasná PN vzrástla, Sociálna poisťovňa ohlásila najvyššie čísla za posledných 15 rokov

Zdieľaj tento článok

28.3.2021 (Webnoviny.sk) – Priemerná dočasná práceneschopnosť (PN) na Slovensku vo februári tohto roka dosiahla 6,14 percenta. Išlo o najvyššiu februárovú mieru dočasnej PN za posledných pätnásť rokov. Oproti januáru tohto roka stúpla o 0,46 percentuálneho bodu, medziročne to bolo viac o 1,76 percentuálneho bodu.


Najnižšia februárová priemerná dočasná PN bola v posledných pätnástich rokoch vo februári 2007, keď predstavovala 3,54 percenta a druhá najvyššia bola vo februári 2012 s hodnotou 5,58 percenta. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.


Najviac PN bolo v Trnavskom kraji

Kým v Bratislavskom kraji bolo vo februári dočasne práceneschopných 3,67 percenta nemocensky poistených osôb, v Trnavskom kraji priemerná dočasná PN predstavovala 7,33 percenta.

Druhú najnižšiu dočasnú PN po Bratislavskom kraji vo februári tohto roka vykázal Banskobystrický kraj, a to 5,80 percenta. Nasleduje Žilinský kraj, kde priemerná dočasná PN dosiahla 6,48 percenta a Nitriansky kraj s priemernou dočasnou PN 6,50 percenta.

Vysoké percento hlási aj Trenčiansky kraj

Naopak, druhú najvyššiu priemernú dočasnú PN za február po Trnavskom kraji zaevidoval Trenčiansky kraj, a to 7 percent, za ním nasleduje Prešovský kraj so 6,88 percenta a Košický s priemernou dočasnou PN na úrovni 6,81 percenta.

Priemerná dočasná PN vychádza z podielu práceneschopných osôb voči celkovému počtu nemocensky poistených ľudí v danom období. Priemerné percento dočasnej pracovnej neschopnosti vyjadruje podiel kalendárnych dní dočasnej pracovnej neschopnosti na celkovom kalendárnom fonde v sledovanom období.

Viac k témam: práceneschopnosť
Zdroj: Webnoviny.sk – Priemerná dočasná PN vzrástla, Sociálna poisťovňa ohlásila najvyššie čísla za posledných 15 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top