Ste tu
Home > Ekonomika > Poistencom štátu sa môže stať aj bývalý baník s priznaným kompenzačným príspevkom

Poistencom štátu sa môže stať aj bývalý baník s priznaným kompenzačným príspevkom

11.7.2020 (Webnoviny.sk) – Od začiatku apríla tohto roka sa poistencom štátu môže stať aj osoba, ktorá ukončila zamestnanie so stálym pracoviskom v podzemí z dôvodu útlmu banskej činnosti a má priznaný kompenzačný príspevok. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.


Nemôžu pracovať

Podmienkou je, aby poberateľ kompenzačného príspevku mal trvalý pobyt na území Slovenska, nebol dôchodkovo poistený ako zamestnanec (ani ako dohodár), SZČO alebo nebol poistencom štátu z iného dôvodu, nemal priznaný invalidný dôchodok a nedovŕšil dôchodkový vek.


Obdobie, za ktoré poistné na dôchodkové poistenie platí štát, sa takejto osobe v budúcnosti pri výpočte dôchodku zhodnotí ako obdobie dôchodkového poistenia.

Žiadať nemusia

Osoba poberajúca kompenzačný príspevok nemusí o zaradenie medzi poistencov štátu žiadať.“Sociálna poisťovňa túto kategóriu osôb na dôchodkové poistenie automaticky eviduje ako poistencov štátu na základe podkladov z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny,” uviedol Višváder.

Poistenci štátu si môžu všetky informácie o svojom dôchodkovom poistení poistenca štátu vyhľadať prostredníctvom elektronickej služby Individuálny účet poistenca štátu, ktorú Sociálna poisťovňa zriadila vo svojich e-Službách.

Viac k témam: baník, kompenzačný príspevok, sociálne poistenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Poistencom štátu sa môže stať aj bývalý baník s priznaným kompenzačným príspevkom © SITA Všetky práva vyhradené.


Top