Ste tu
Home > Ekonomika > Automobilový priemyseľ > Pellegrini je pripravený pomôcť automobilkám na Slovensku, ak USA zavedú clá na dovoz áut

Pellegrini je pripravený pomôcť automobilkám na Slovensku, ak USA zavedú clá na dovoz áut

BRATISLAVA 22. februára (WebNoviny.sk) – Prípadné zavedenie ciel na dovoz áut do Spojených štátov amerických by sa slovenských automobiliek Groupe PSA Slovakia (PSA), Kia Motors Slovakia (KIA), Jaguar Land Rover Slovakia (JLR) a Volkswagen Slovakia (VW) dotklo rôzne.

Všetky slovenské automobilky momentálnu situáciu s clami vnímajú a sledujú ju. Konštatovali to v reakcii na prípadné zavedenie ciel na dovoz áut do USA pre agentúru SITA.

Slobodný a férový obchod

„Závod Kia Motors Slovakia vyrába automobily Ceed, Sportage a Venga hlavne pre európsky trh. Informácie o colnej vojne medzi USA a EÚ vnímame, aj keď značka Kia má výrobné závody priamo v Spojených štátoch a aj v Mexiku,“ uviedol hovorca Kia Motors Slovakia Ján Žgravčák.

Spoločnosť Volkswagen Slovakia, ako súčasť koncernu Volkswagen, je podľa zverejnených informácií za slobodný a férový obchod a partnerskú spoluprácu ako základ pre blahobyt, zamestnanosť a trvalo udržateľný rast všetkých zúčastnených strán.

„Skúsenosť ukazuje, že jednostranný protekcionizmus dlhodobo nikomu neprospel. Iba slobodný a férový obchod môže zaistiť rozvoj blahobytu. Automobilový priemysel s dlhodobo plánovanými cyklami investícii, produkcie a produktov je odkázaný na spoľahlivé medzinárodné rámcové podmienky,“ reagovala hovorkyňa VW SK Lucia Kovarovič Makayová.

Kľúčový trh pre Jaguar Land Rover

Ďalšia z automobiliek do Spojených štátov amerických nevyváža. „Export do USA sa netýka trnavskej automobilky Groupe PSA Slovakia. Na tento trh nevyvážame ani jediné vozidlo,“ konštatoval riaditeľ vonkajších vzťahov v Groupe PSA Slovakia Peter Švec.

USA sú podľa automobilky Jaguar Land Rover jej kľúčovým trhom. „USA sú kľúčovým trhom pre Jaguar Land Rover. Spravodlivý obchod, bez dodatočných taríf, je pre nás nevyhnutný, aby sme zostali konkurencieschopní ako podnik. Automobilový priemysel je globálny a závisí od otvoreného a spravodlivého obchodu, aby sa dostal k svojim zákazníkom, takže by sme boli znepokojení nad akýmikoľvek novými clami z dovážaného tovaru ovplyvňujúcimi naše podnikanie alebo širšie hospodárstvo,“ uviedla hovorkyňa JLR Stephanie Jones.

Premiér Peter Pellegrini a minister hospodárstva Peter Žiga ešte vo štvrtok ubezpečil zástupcov Zväzu automobilového priemyslu (ZAP), že vláda SR je v prípade zavedenia ciel na dovoz áut do USA pripravená slovenským automobilkám pomôcť cez mimoriadnu sériu opatrení. Vláda však stále verí, že k takémuto kroku USA nedôjde a ak áno, mimoriadne opatrenia bude šiť na mieru až po zavedení ciel.

Dovoz áut ako nadnárodná hrozba

Minister hospodárstva Peter Žiga považuje za veľmi nešťastné, ak sa predstavitelia USA vyjadrujú o dovoze áut do krajiny ako o národnej hrozbe pre USA. „Ak má byť automobilový priemysel Európy pre nášho najbližšieho obchodného partnera z hľadiska politiky a bezpečnosti hrozbou, je to veľmi smutné. Čelíme takýmto obchodným bariéram a výzvam. S kolegami budeme hľadať spoločné postupy na obranu automobilového priemyslu EÚ. Musíme byť v tomto smere v EÚ jednotní,“ uviedol Peter Žiga.

Zväz automobilového priemyslu SR plne podporuje slobodný obchod. „V otázke ciel podporujeme slobodný obchod, nebudeme sa preto vyjadrovať k tomu, čo hrozí, alebo nehrozí,“ uzavrel ešte vo štvrtok po rokovaní s predstaviteľmi vlády prezident ZAP Alexander Matušek.

Viac k témam: clá USA, Kia Motors Slovakia, minister hospodárstva SR, premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Pellegrini je pripravený pomôcť automobilkám na Slovensku, ak USA zavedú clá na dovoz áut © SITA Všetky práva vyhradené.

Top