Ste tu
Home > Ekonomika > Núdzový stav nie je možné podľa advokáta predlžovať, Pellegrini by zvažoval aj sťažnosť na ústavný súd

Núdzový stav nie je možné podľa advokáta predlžovať, Pellegrini by zvažoval aj sťažnosť na ústavný súd

3.6.2020 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 3. júna, 15:13

Núdzový stav nie je možné predlžovať, zákon však nebráni jeho opakovanému vyhláseniu. Pre agentúru SITA to uviedol Pavol Poláček z advokátskej kancelárie Poláček & Partners. Núdzový stav je podľa zákona možné vyhlásiť len v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas, maximálne na 90 dní.

„Vyhlásenie núdzového stavu je mimoriadne opatrenie, ktoré predstavuje závažný zásah do základných práv a slobôd obyvateľov. Podľa zákona je možné núdzový stav vyhlásiť iba vtedy, ak je ohrozený život alebo zdravie obyvateľov napríklad v dôsledku pandémie,“ konštatoval advokát.

Premiér Igor Matovič na tlačovej besede po stretnutí s predsedom českej vlády Andrejom Babišom uviedol, že o zrušení alebo nezrušení núdzového stavu rozhodnú epidemiológovia v pondelok.

Klamstvo v priamom prenose

Ako Poláček dodal, zákon rovnako ustanovuje, že núdzový stav je možné vyhlásiť len na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Pri vyhlásení núdzového stavu je taktiež potrebné zohľadniť závažnosť takejto hrozby a tiež to, či sledovaný cieľ, ktorým je ochrana zdravia obyvateľov, nie je možné dosiahnuť inými miernejšími opatreniami, ktoré menej zasahujú do práv a slobôd obyvateľov.

Ako na stredajšej tlačovej konferencii opäť konštatoval podpredseda parlamentu Peter Pellegrini, na núdzový stav nie je žiadny dôvod. Hovorí o tom podľa neho väčšia časť vládnej koalície aj predstavitelia zdravotníckych a iných organizácií v štáte.

Pondelňajšie vyjadrenie premiéra Igora Matoviča o tom, že núdzový stav žiadnym spôsobom nikoho zásadne neobmedzuje, je podľa Pellegriniho klamstvo v priamom prenose.

Kontraproduktívne pre lekárov

Ak premiér v nasledujúcich hodinách alebo dňoch nezruší núdzový stav, Pellegrini bude apelovať na prezidentku, aby to s Matovičom prediskutovala.

„Ak by po 90 dňoch núdzový stav vypršal a ak ho predseda vlády do minúty znovu vyhlási, urobíme všetko pre to, aby sme podali na ústavný súd sťažnosť,“ dodal Pellegrini.

Proti predlžovaniu núdzového stavu sa vyjadrila aj koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS). „Zdravotná situácia je veľmi dobrá, čo dokazuje aj dnešná nulová hodnota kĺzavého mediánu. Horšie je však na tom ekonomická situácia krajiny. Aj z toho dôvodu potrebujeme čím skôr pristúpiť k zrušeniu núdzového stavu. Odstrániť regulácie a stále platné obmedzenia, ktoré dusia ekonomickú aktivitu a začať žiť opäť normálny život,“ uviedol vo vyhlásení liberálov poslanec Marián Viskupič (SaS).

Jeho kolegyňa Janka Cigániková (SaS) doplnila, že núdzový stav „už nemá zmysel ani pre lekárov, a práve naopak, je pre nich kontraproduktívny“.

„Pacienti napriek výzvam lekárov aj ministra majú obavu počas núdzového stavu navštevovať zdravotnícke zariadenia, čo môže viest k vážnym zdravotným komplikáciám. Vrátiť sa do normálu, aj čo sa týka plánovaných operácií, je viac ako žiadúce,“ zdôraznila Cigániková.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, núdzový stav
Zdroj: Webnoviny.sk – Núdzový stav nie je možné podľa advokáta predlžovať, Pellegrini by zvažoval aj sťažnosť na ústavný súd © SITA Všetky práva vyhradené.

Top