Ste tu
Home > Ekonomika > Najviac dočasne práceneschopných registruje Sociálna poisťovňa v Prešovskom kraji

Najviac dočasne práceneschopných registruje Sociálna poisťovňa v Prešovskom kraji

27.7.2019 (Webnoviny.sk) – Priemerná dočasná práceneschopnosť (PN) na Slovensku v prvom polroku tohto roka dosiahla 4 %.

Kým v Bratislavskom kraji bolo v januári až júni dočasne práceneschopných 2,42 % nemocensky poistených osôb, v Prešovskom kraji priemerná dočasná PN dosiahla 5,02 %. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.

V Prešovskom kraji je pritom spomedzi všetkých krajov najvyššia miera evidovanej nezamestnanosti, keď v júni dosiahla 8,54 %. Naopak, v Bratislavskom kraji je miera nezamestnanosti druhá najnižšia, v júni bola na úrovni 2,84 %.

Druhú najnižšiu dočasnú PN po Bratislavskom kraji v prvom polroku tohto roka vykázal Banskobystrický kraj, a to 3,67 %. Nasleduje Nitriansky kraj, kde priemerná dočasná PN dosiahla 4,03 % a Košický kraj s priemernou dočasnou PN 4,07 %.

Naopak, druhú najvyššiu priemernú dočasnú PN za prvý polrok tohto roka po Prešovskom kraji zaevidoval Žilinský kraj , a to 4,68 %, za ním nasleduje Trenčiansky kraj so 4,49 % a Trnavský s priemernou dočasnou PN na úrovni 4,34 %.

Priemerná dočasná PN vychádza z podielu práceneschopných osôb voči celkovému počtu nemocensky poistených ľudí v danom období. Priemerné percento dočasnej pracovnej neschopnosti vyjadruje podiel kalendárnych dní dočasnej pracovnej neschopnosti na celkovom kalendárnom fonde v sledovanom období.

Viac k témam: práceneschopnosť, Sociálna poisťovňa
Zdroj: Webnoviny.sk – Najviac dočasne práceneschopných registruje Sociálna poisťovňa v Prešovskom kraji © SITA Všetky práva vyhradené.

Top