Ste tu
Home > Zaujímavosti > Meteorológom sa minuli mená pre nové hurikány, po druhý raz v histórii zvolili tieto písmená

Meteorológom sa minuli mená pre nové hurikány, po druhý raz v histórii zvolili tieto písmená

19.9.2020 (Webnoviny.sk) – Silná tohtoročná sezóna hurikánov spôsobila, že meteorológovia museli v piatok pri pomenovaní ďalších tropických búrok improvizovať a siahli po písmenách gréckej abecedy.

Po tom, ako tropická búrka Wilfred dostala posledné meno prichystané Svetovou meteorologickou organizáciou (WMO) pre tento rok, dostali nové výčiny počasia v Atlantickom oceáne pomenovania Alfa a Beta.

Cyklóny Alfa a Beta

Ako uviedlo americké Národné centrum pre hurikány (NHC), Beta sa sformovala v Mexickom zálive asi 450 km od ústia rieky Rio Grande s maximálnou rýchlosťou vetra 104 km/h. Očakáva sa, že najvyššiu intenzitu dosiahne cez víkend.

V rovnakom čase sa na druhej strane Atlantiku, asi 200 km od portugalského pobrežia, sformovala subtropická búrka Alfa. Pri maximálnom vetre 72 km/h sa však podľa NHC neočakáva jej zosilnenie.

Zoznam pozostáva z mužských a ženských mien

Spomenutý zoznam mien WMO každoročne pozostáva z 21 mužských a ženských mien, ktoré sa striedajú v abecednom poradí.

WMO vyberá mená, ktoré sú v daných regiónoch ľahko rozpoznateľné, a preto vynecháva mená začínajúce na písmená X, Y alebo Z. V prípade, že sa podarí minúť pripravené pomenovania, WMO dáva búrkam písmená gréckej abecedy.

Meteorológ MJ Ventrice z The Weather Company uviedol, že použitie písmen gréckej abecedy nastalo iba druhýkrát v histórii. Prvýkrát sa tak udialo v roku 2005, keď hurikány Katrina a Wilma spustošili Louisianu a Floridu. Uvedené mená, rovnako ako Maria, Irma a Harvey, boli natrvalo stiahnuté zo zoznamu WMO pre veľké škody, ktoré napáchali.

Viac k témam: extrémne počasie, hurikán, meteorológia
Zdroj: Webnoviny.sk – Meteorológom sa minuli mená pre nové hurikány, po druhý raz v histórii zvolili tieto písmená © SITA Všetky práva vyhradené.

Top