Ste tu
Home > Kultúra > <i class="fa fa-camera" aria-hidden="true"></i> TREBIŠOVČAN LUKÁŠ POBLÁZNIL FRANCÚZSKO. POZRI, AKO SA MU TO PODARILO!

TREBIŠOVČAN LUKÁŠ POBLÁZNIL FRANCÚZSKO. POZRI, AKO SA MU TO PODARILO!

Zdieľaj tento článok

Trebišovčan Lukáš Hreha je bezpochyby zaujímavá osobnosť. Po absolvovaní stredoškolských štúdií na Slovensku sa vydal študovať politické vedy do Francúzska. A darí sa mu viac, než výborne. O jeho štúdiu vo Francúzsku sme priniesli aj tento rozhovor. Čo sa mu však podarilo pred dvoma rokmi? Pobláznil Francúzsko. Ako? Čítaj ďalej!


Lukáš priniesol do Francúzska kus Zemplína

Napriek tomu, že Slovensko a Francúzsko delí vzdialenosť 1000 kilometrov, tieto dve krajiny spája spoločná tradícia stavania mája, ktorá bola do nedávnej minulosti uchovávaná aj vo východnom Francúzsku, no na rozdiel od Slovenska sa už úplne vytratila. Práve preto tanečníci zo študentskej folklórnej skupiny Dijončan pod vedením Lukáša Hrehu z Trebišova v sobotu 7.mája, zavŕšili svoj druhý rok pôsobenia vo francúzskom meste Dijon oživením slovensko-francúzskej tradície stavania mája počas každoročného miestneho festivalu „Jar Európy“.


Po ozdobení májov sa 50 tanečníkov z miestnych folklórnych skupín presunulo v sprievode za hudby a spevu do centra mesta. Tam máje postavili a zatancovali spoločnú karičku a ľubotinsky čenč. Podujatie ukončili krátkou zábavou pre publikum so živou ľudovou hudbou a vystúpeniami jednotlivých folklórnych skupín. Viac ti napovie fotogaléria.


Foto: Archív L.H.

Zdieľaj tento článok

Top