Ste tu
Home > Veda a technika > Lietadlá Boeing 737 Max majú za sebou prvé testy, ich používanie sa prerušilo po dvoch haváriách

Lietadlá Boeing 737 Max majú za sebou prvé testy, ich používanie sa prerušilo po dvoch haváriách

Zdieľaj tento článok

11.9.2020 (Webnoviny.sk) – Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (EASA) informovala, že v piatok ukončila prvé letové testy lietadiel Boeing 737 Max. Tie po celom svete uzemnili po tom, ako dve smrteľné nehody odhalili konštrukčné chyby.


Ako uviedla EASA, testovacie lety sa z dôvodu cestovných obmedzení spôsobených pandémiou koronavírusu uskutočnili v kanadskom Vancouveri. Podľa uvedenej organizácie predstavujú “ďalší krok” pri návrate týchto strojov do plnej prevádzky.


Testovať začala aj NASA

EASA teraz analyzuje údaje a ďalšie informácie zhromaždené počas letov. Neskôr ich odovzdá spoločnej rade pre hodnotenie operácií EASA, tá začne s hodnotením na budúci týždeň v Londýne.

EASA pri testoch spolupracuje s Americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA), ktorý už v júni začal vlastné testovacie lety.

Dve letecké nešťastia Boeingu

Lietadlá Boeing 737 Max začali používať v roku 2017. V prevádzke ich bolo takmer 400. Po leteckých nešťastiach predvlani v Indonézii a minulý rok v Etiópii ich však museli prestať používať.

Vyšetrovatelia poukázali na automatizovaný systém letovej kontroly (MCAS), ktorý na základe chybných údajov zo senzorov tlačil predný koniec lietadiel smerom nadol.

Viac k témam: Boeing 737 MAX, COVID-19, Koronavírus, letecké nešťastie
Zdroj: Webnoviny.sk – Lietadlá Boeing 737 Max majú za sebou prvé testy, ich používanie sa prerušilo po dvoch haváriách © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top