Ste tu
Home > Spravodajstvo > Ivan Kmotrík mladší vzal späť odpor, za „hajlovanie“ zaplatí peňažný trest 5 000 eur

Ivan Kmotrík mladší vzal späť odpor, za „hajlovanie“ zaplatí peňažný trest 5 000 eur

17.10.2019 (Webnoviny.sk) – Trestný rozkaz v prípade hajlovania Ivana Kmotrík mladšieho je dnešným dňom právoplatný.


Kmotrík za prečin prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd zaplatí peňažný trest 5 000 eur, ktorý mu trestným rozkazom uložil samosudca na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici v auguste 2019.


Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa súdu Zuzana Zvalová.

Odpor oboch strán

Proti trestnému rozkazu z augusta prokurátor aj obvinený podali odpor a sudca musel vytýčiť termín hlavného pojednávania. Nakoniec vzali odpor späť a rozsudok sa stal právoplatný.

Podľa prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) viceprezident a generálny riaditeľ ŠK Slovan Bratislava spáchal skutok po skončení finále Slovenského pohára 2017/2018 medzi ŠK Slovan Bratislava a MFK Ružomberok na Štadióne Antona Malatinského v Trnave.

Na hracej ploche za prítomnosti viacerých osôb Ivan Kmotrík mladší prudko predpažil hore pravú ruku s otvorenou vystretou dlaňou otočenou smerom k zemi so spojenými prstami, a to nad úroveň svojej hlavy. Pritom súčasne vyslovil slová „Heil Hitler”.

Naplnená skutková podstata

Obvinený takto prezentoval pozdrav, ktorý sa spája s nacistickou ideológiou nemeckej tretej ríše na čele s Adolfom Hitlerom v rokoch 1933 – 1945 a následne s neonacistickým hnutím.

Tým naplnil skutkovú podstatu trestného činu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.

Vo veci rozhodoval sudca ŠTS, ktorý uznal za vinného z extrémizmu aj poslanca Národnej rady za ĽSNS Milana Mazureka.

Viac k témam: extrémizmus, súd
Zdroj: Webnoviny.sk – Ivan Kmotrík mladší vzal späť odpor, za „hajlovanie“ zaplatí peňažný trest 5 000 eur © SITA Všetky práva vyhradené.


Top