Ste tu
Home > Spravodajstvo > Galád už nie je trénerom FC Nitra, jeho miesto zaujal doterajší asistent

Galád už nie je trénerom FC Nitra, jeho miesto zaujal doterajší asistent

BRATISLAVA 13. marca (WebNoviny.sk) – Odchod Ivana Galáda z lavičky FC Nitra a zverenie postu kormidelníka A-mužstva doterajšiemu asistentovi Michalovi Kurucovi znamená, že v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži v sezóne 2018/2019 nastala zmena na pozícii hlavného trénera v siedmich kluboch. V Zlatých Moravciach, v Podbrezovej a v Senici však vedenie “zareagovalo” už dvakrát.


Prvým kormidelníkom, ktorý na rozdiel od začiatku tohto ročníka Fortuna ligy nezotrval na svojom poste, bol práve v spomenutom FK Senica Ton Caanen. Stalo sa tak už po 2. kole a prehre v Myjave s nováčikom zo Serede 1:2. Holanďan sa však iba “presunul” v organizačnej štruktúre FK Senica, a to na post predsedu predstavenstva a generálneho manažéra.


Klub zo Záhoria viedol od 3. kola a zápasu v Zlatých Moravciach (4. augusta) portugalský lodivod Frederico Ricardo Cordeiro Rodrigues, ktorého od januára prakticky pri štarte zimnej prípravy vystriedal jeho krajan Ricardo José Moutinho Chéu, naposledy kormidelník talianskeho mužstva FC Rieti.

Moniz sám zložil funkciu

Druhou tohtosezónnou zmenou na fortunaligovej lavičke bolo začiatkom septembra ukončenie spolupráce s Michalom Gašparíkom st. v mužstve nováčika ŠKF iClinic Sereď.

Kouča, ktorý doviedol Sereď k triumfu v uplynulej sezóne II. ligy a premiérovo medzi slovenskú elitu, odvolali po vysokej prehre v 7. kole v Dunajskej Strede 0:5 proti domácemu tímu FC DAC 1904. Futbalistov Serede vedie z pozície šéfa realizačného tímu bývalý československý reprezentant a účastník majstrovstiev sveta 1982 Karel Stromšík.

Holandský kouč AS Trenčín Ricardo Moniz sa rozhodol zložiť funkciu na vlastnú žiadosť. Stalo sa tak v nedeľu 28. októbra, deň po tesnej prehre 0:1 v Ružomberku v rámci 13. kola Fortuna ligy. Pod vedením rodáka z Rotterdamu nezabodovali futbalisti Trenčína v najvyššej slovenskej súťaži päťkrát za sebou a vrátane vyradenia druholigovou Skalicou z pohárového Slovnaft Cupu si pripísali šesť súťažných prehier v rade.

Vedenie trenčianskeho klubu poverilo vedením A-mužstva dovtedajšieho asistenta Vladimíra Cifraniča. Zaujímavé je, že Moniz na začiatku tejto sezóny nahradil na poste trénera AS práve Cifraniča, ktorý sa posunul na post asistenta trénera. V trenčianskom klube však pred začiatkom zimnej prípravy posilnili realizačný tím aj o nemeckého “konzultanta” Matthiasa Kohlera.

Mráz odkoučoval iba štyri zápasy

Juraj Jarábek sám požiadal o koniec v pozícii hlavného trénera FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble v pondelok 5. novembra na spoločnom stretnutí s majiteľom klubu Viliamom Ondrejkom, spojenom s hodnotením účinkovania klubu v tomto ročníku najvyššej súťaže. Tím od Žitavy klesol vtedy po prehre v Senici 0:3 v zápase 14. kola na posledné 12. miesto v tabuľke.

Mužstvo Zlatých Moraviec prevzal dovtedajší asistent Branislav Mráz, ktorý už v minulosti sedel na lavičke FC ViOn. Jarábek síce skončil ako hlavný kouč, ale do konca kalendárneho roka 2018 pôsobil v štruktúrach klubu.

Branislav Mráz však vydržal v pozícii šéfa realizačného tímu iba štyri ligové zápasy: po jesennej derniére a 18. kole ho od štvrtka 13. decembra na poste hlavného trénera posledného mužstva tabuľky Fortuna ligy nahradil Karol Praženica. Mráz je od začiatku zimnej prípravy jeho asistentom.

Veľké zmeny v FC Spartak Trnava

Zmena na poste hlavného lodivoda nastala aj v klube úradujúceho slovenského majstra. Mužstvo FC Spartak Trnava po skončení jesennej časti a účinkovania “andelov” v Európskej lige UEFA avizovane opustil český kouč Radoslav Látal, ktorý tým nasledoval odchod ďalších vedúcich predstaviteľov klubu – majiteľa Vladimíra Poóra, generálneho manažéra Pavla Hoftycha i prezidenta FC Spartak Dušana Keketiho. V jarnej časti sezóny 2018/2019 tak trnavský tím vedie Látalov krajan a jeho niekdajší asistent Michal Ščasný.

Okrem Zlatých Moraviec a Senice prišlo k dvom zmenám na pozícii šéfa realizačného tímu aj v Podbrezovej. Vedenie klubu z Horehronia 27. novembra ukončilo spoluprácu s Marekom Fabuľom i jeho prvým asistentom Miroslavom Guzom.

Šesť ligových prehier v rade a tesný neúspech 0:1 na trávniku v tabuľke posledných Zlatých Moraviec v rámci 16. kola Fortuna ligy “prispel” k definitíve ich odchodu. O zlepšenie sa v dvoch zostávajúcich jesenných vystúpeniach mal pokúsiť dočasne poverený Gergely Geri, dovtedajší druhý asistent Fabuľu. Geri však už na jar nevedie podbrezovský tím, vedenie “železiarov” začiatkom januára angažovalo na post hlavného kouča Vladimíra Veselého, ktorý na jeseň pôsobil v druholigovom českom klube FK Fotbal Třinec.

Tesne pred štartom najvyššej slovenskej futbalovej súťaže 2018/2019 avizovane opustil lavičku FC DAC 1904 Dunajská Streda Talian Marco Rossi (po dohode s vedením zotrval v klube ešte v 1. predkole Európskej ligy – do 19. júla a potom už zasadol na lavičku maďarskej futbalovej reprezentácie, pozn.). Od úvodného kola tohto ročníka Fortuna ligy je trénerom mužstva zo Žitného ostrova Nemec Peter Hyballa.

Fortuna liga 2018/2019 – prehľad zmien trénerov

FK Senica


Ton Caanen (skončil po 2. kole) – Frederico Ricardo Cordeiro Rodrigues (od 3. kola)
Frederico Ricardo Cordeiro Rodrigues (skončil po záverečnom 18. kole jesennej časti) – Ricardo José Moutinho Chéu (od 19. kola)

ŠKF iClinic Sereď

Michal Gašparík st. (skončil po 7. kole) – Karel Stromšík (od 8. kola)

AS Trenčín

Ricardo Moniz (skončil po 13. kole) – Vladimír Cifranič (od 14. kola)

FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble

Juraj Jarábek (skončil po 14. kole) – Branislav Mráz (od 15. kola)
Branislav Mráz (skončil po záverečnom 18. kole jesennej časti) – Karol Praženica (od 19. kola)

FK Železiarne Podbrezová

Marek Fabuľa (skončil po 16. kole) – Gergely Geri (od 17. kola)
Gergely Geri (skončil po záverečnom 18. kole jesennej časti) – Vladimír Veselý (od 19. kola)

FC Spartak Trnava

Radoslav Látal (skončil po záverečnom 18. kole jesennej časti) – Michal Ščasný (od 19. kola)

FC Nitra

Ivan Galád (skončil po záverečnom 22. kole základnej časti) – Michal Kuruc (od 23. kola)

Viac k témam: FC Nitra, Fortuna liga
Zdroj: Webnoviny.sk – Galád už nie je trénerom FC Nitra, jeho miesto zaujal doterajší asistent © SITA Všetky práva vyhradené.


Top