Ste tu
Home > Spravodajstvo > Futbalový svet prišiel o svoju legendu, zomrel argentínsky virtuóz Diego Maradona

Futbalový svet prišiel o svoju legendu, zomrel argentínsky virtuóz Diego Maradona

Zdieľaj tento článok

25.11.2020 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 25. novembra 18:33


Vo veku 60 rokov v stredu 25. novembra 2020 odišiel na večnosť legendárny argentínsky futbalista Diego Maradona. V úvode novembra podstúpil na súkromnej klinike v Olivos operáciu mozgu a od 12. novembra bol v domácom liečení.


Zo zákroku sa zotavoval v jeho dome na severe Buenos Aires, kde bol v opatere starších dcér Dalmy a Gianniny.

Srdce vypovedalo službu

V stredu 25.11. milovanému aj nenávidenému Maradonovi vypovedalo službu srdce a naposledy vydýchol v Tigres. Argentína sa na najbližšie tri dni zahalí do čiernej, prezident krajiny Alberto Fernández totiž vyhlásil trojdňový štátny smútok.

Majster sveta z roku 1986 či dvojnásobný šampión talianskej Serie A s SSC Neapol bol v deň svojich 60. narodenín (30.10.2020) na majstrovskom zápase svojho tímu Gimnasia proti Patronato, ktorý sa skončil hladkým triumfom 3:0 jeho zverencov.

Avšak niekdajšia futbalová superstar sa zo zápasu porúčala ešte pred koncom prvého polčasu, čo vyvolalo otázky o jej zdravotnom stave.

Prvé príznaky hovoril o depresii, anémii a dehydratácii Maradonu, no vyšetrenia potvrdili, že má subdurálny hematóm, ktorý bolo potrebné odstrániť, aby sa zabránilo krvácaniu na mozgu.

Zlatý chlapec

Maradona žil v meste La Plata od konca minulého roka, odkedy prevzal trénerské žezlo v klube Gimnasia y Esgrima.

Nenájde sa asi nik, kto by si meno Diega Maradonu nespájal s prívlastkom “Božia ruka”. Ide o opis jeho gólu do siete výberu Anglicka vo štvrťfinále MS 1986, reprezentácia Argentíny na čele s Maradonom dokráčala až k titulu.

Odtiaľ tiež pochádza jeho prezývka “Zlatý chlapec”.

Diego Maradona

zabával fanúšikov po celom svete viac ako dve dekády spôsobom jemu vlastným, obrancov súperov dostával do nepríliš príjemných situácií. Rodák z Lanúsu začínal so seniorským futbalom v tíme Argentinos Juniors, cez Bocu Juniors potom smerovali jeho kroky do Európy.

Najprv hral dve sezóny za FC Barcelona, potom však prestúpil do talianskeho SSC Neapol, pod Vezuvom strávil sedem rokov. Nasledovala zastávka v FC Sevilla a návrat do vlasti, kde hral za Newell’s Old Boys a napokon opäť za Bocu Juniors.

Ešte počas hráčskej kariéry sa začal venovať aj trénerstvu, väčšinou však šlo len o krátkodobé zastávky v jednotlivých kluboch.

Začínal v Argentíne v tíme Textil Mandiyú, pokračoval v Racing Clube a od novembra 2008 do júla 2010 viedol dokonca reprezentáciu Argentíny.

Dvakrát potom zavítal do Spojených arabských emirátov (Al-Wasl a Fujairah), necelý rok strávil aj v Mexiku (Dorados) a napokon skončil v tíme Gimnasia de La Plata.

Diego Maradona je či bol držiteľom mnohých rekordov a individuálnych ocenení. Za Argentínu odohral v rokoch 1977 – 1994 spolu 91 duelov a strelil v nich 34 gólov.

Sprevádzali ho tiež mnohé mimofutbalové kontroverzie. Bol závislý na alkohole aj kokaíne, absolvoval v tomto smere množstvo liečení.

Blízko smrti bol už v rokoch 2000 a 2004, vtedy mal problémy so srdcom. Sám raz dokonca povedal, že najväčším súperom v jeho živote bol práve kokaín.

Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Futbalový svet prišiel o svoju legendu, zomrel argentínsky virtuóz Diego Maradona © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top