Ste tu
Home > Šport > MOTOR šport > Foto: Ivan Jakeš je po odmlke pripravený na Rely Dakar 2019 a má vysoké ambície

Foto: Ivan Jakeš je po odmlke pripravený na Rely Dakar 2019 a má vysoké ambície

BRATISLAVA 21. novembra (WebNoviny.sk) – Slovenský motocyklista Ivan Jakeš sa po ročnej odmlke znovu predstaví na prestížnych pretekoch Rely Dakar 2019. Štyridsaťpäťročný skúsený pretekár pred šiestimi rokmi obsadil konečnú štvrtú priečku, odvtedy sa od neho odvrátila šťastena.


V roku 2017 ho počas pretekov zasiahol blesk, potom si zlomil ruku. Rok predtým si zase pri páde roztrhal väzy v kolene. Tentoraz by si šťastie znovu rád získal na svoju stranu.


Najlepšie pripravený

“Veľmi sa teším. Po roku pauzovania som pripravený najlepšie ako sa dalo. Do pretekov zostáva ešte mesiac. V decembri by som rád odišiel na týždeň trénovať a doladiť formu. Dôležité je dôjsť do konca a nepríjemnostiam sa dá predísť iba šťastím. Poznám veľa ‘dakaristov’, ktorí tam boli osem či deväťkrát a ani raz nedošli do cieľa. Dúfam, že tento rok budem mať to šťastie,” uviedol na stredajšej tlačovej konferencii Jakeš.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Motocyklista Ivan Jakeš sa predstaví na Rely Dakar 2019

Generálkou na 41. ročník slávnych púštnych pretekov bolo pre neho októbrové podujatie Rely Heart of Morocco, na ktorom obsadil výborné druhé miesto.

“Bol to tréning na Dakar. Chcel som si vyskúšať, či ešte viem navigovať a zistil som, že ešte mi to trošku ide. Mal som aj celkom slušnú rýchlosť. Vôbec tam nešlo o výsledok, ale podarilo sa mi umiestniť na peknej pozícii,” zhodnotil rodák z Myjavy.

S motorkou je spokojný

Jakeš jazdil v Maroku na motorke, na ktorú sa bude spoliehať aj na Dakare v Južnej Amerike. Priznal, že hoci nejde o najnovší model a stavil na klasiku, ide o najlepší stroj, aký mal doteraz k dispozícii.

“Rozhodol som sa pre model, ktorý dobre poznám. Ide o minuloročnú verziu. V súčasnosti je už novšia motorka, ale ešte nie je tak dokonalá a nevieme na ňu zohnať toľko vecí, ako na tú staršiu. Mám poriadne pérovanie a výborne spravený motor, ktorý poznám. Motorka ma nemá čím prekvapiť a som s ňou veľmi spokojný,” povedal. Jeho stroj už vo štvrtok odštartuje svoju púť na preteky. Cieľovou destináciou je peruánska Lima.

V roku 2019 bude na Dakare iba desať etáp. Slovenský pretekár by bol radšej, keby ich bolo viac. “Nevyhovuje mi to. Potreboval by som, aby bolo aspoň dvadsať etáp, pretože v úvode sa vždy pomalšie rozbieham, potrebujem sa dostať do tempa. Potom mi to už ide. K záveru to vždy býva fajn a potom ma mrzí, že sa to skončí vždy, keď ma to začne baviť. Bol by som rád, keby bolo viac etáp, ale nič sa nedá robiť,” povedal Jakeš.

Riskovať sa neoplatí

Na štart vytrvalostných pretekov sa postaví iba s najvyššími ambíciami. “Každý športovec by mal mať vysoké ciele. Tie mám ja vždy. V minulosti som triumfoval v etapách, skončil som celkovo štvrtý. Nevidím dôvod, prečo by to teraz nemohlo byť lepšie. Riskovať sa neoplatí, musím najmä dôjsť do cieľa. Urobím všetko pre to, aby som došiel na čo najlepšom mieste,” dodal.

Ostatný ročník púštnej klasiky vynechal, pretože sa chcel zúčastniť na MS. “Podarilo sa mi to ísť až na záver sezóny z dôvodov, ktoré sú na Slovensku všeobecne známe. Mysleli sme si, že na to máme nejaký rozpočet, ale, žiaľ, podarilo sa to iba čiastočne. Rozhodol som sa ísť aspoň jedny preteky v závere sezóny, pretože potrebujem trénovať na Dakar. Ten je pre mňa aktuálne priorita,” uzavrel Jakeš.

Štyridsiaty prvý ročník Rely Dakar sa uskutoční od 6. do 17. januára 2019 v Peru. Prvýkrát v histórii sa bude konať iba v jednej krajine. Štart i cieľ je v Lime, hlavnom meste juhoamerického štátu.

Viac k témam: Ivan Jakeš, Rely Dakar
Zdroj: Webnoviny.sk – Foto: Ivan Jakeš je po odmlke pripravený na Rely Dakar 2019 a má vysoké ambície © SITA Všetky práva vyhradené.


Top