Ste tu
Home > Ekonomika > Európska komisia je znepokojená verejným dlhom Talianska a Rímu adresovala upozornenie

Európska komisia je znepokojená verejným dlhom Talianska a Rímu adresovala upozornenie

BRUSEL 27. februára (WebNoviny.sk) – Európska únia vyjadrila znepokojenie nad verejným dlhom Talianska a upozornila vládu v Ríme, aby podporila svoje verejné financie.


Podpredseda Európskej komisie (EK) Valdis Dombrovskis v stredu povedal, že sa neočakáva pokles verejného dlhu Talianska v nadchádzajúcich rokoch “vzhľadom na slabý ekonomický výhľad a vládne fiškálne plány”. Dombrovskis konštatoval, že “dynamika reforiem sa zastavila” a poukázal na “niektoré kroky späť”, osobitne v oblasti dôchodkov.


Taliansko očakáva, že jeho verejný dlh v pomere k hrubému domácemu produktu sa zvýši na 131,7 percenta. Európska komisia však upozornila, že by mohol byť vyšší “v dôsledku slabého makroekonomického výhľadu, neplnenia cieľov v oblasti privatizácie a zhoršenia primárnej bilancie”.

Hospodársky rast krajiny podľa EK v tomto roku pravdepodobne neprekročí hranicu 0,2 percenta. Komisia uviedla, že bude “pozorne monitorovať vývoj” a potenciálne na jar proti Taliansku podnikne kroky.

Viac k témam: EK Európska komisia, verejné financie, verejný dlh
Zdroj: Webnoviny.sk – Európska komisia je znepokojená verejným dlhom Talianska a Rímu adresovala upozornenie © SITA Všetky práva vyhradené.


Top