Ste tu
Home > Kultúra > Druhý deň Fashion LIVE! priniesol pestré prehliadky slovenských aj českých dizajnérov. O záver večera sa opäť postarala excelentná módna show Borisa Hanečku

Druhý deň Fashion LIVE! priniesol pestré prehliadky slovenských aj českých dizajnérov. O záver večera sa opäť postarala excelentná módna show Borisa Hanečku

BRATISLAVA 19. októbra 2018 (WBN/PR) – Štvrtok priniesol milovníkom módy naozaj pestré prehliadky s najnovšími kolekciami od českých dizajnérok Kateřiny Geislerovej a Terezy Vu, pánskej módnej značky Blažek, dizajnéra Borisa Hanečku v spolupráci s Danou Vodou, ale aj jeho samostatnú prehliadku, a nechýbali ani talentovaní študenti ateliéru odevného a textilného dizajnu z Ústí nad Labem. Stará tržnica sa tak v neskorých večerných hodinách zaplnila do posledného miesta a vychutnala si prehliadku Borisa Hanečku, ktorý sa postaral priam o divadelný zážitok s atmosférou z psychiatrickej liečebne.  


Druhý prehliadkový deň, ktorý otvorili mladí študenti ateliéru odevného a textilného dizajnu z Ústi nad Labem pokračoval kvalitnou dávkou módy. Po prvýkrát sme na Fashion LIVE! privítali českú dizajnérku Kateřinu Geislerovú. Tá novou kolekciou oslávila 15. výročie pôsobenia svojej značky. Rovnako mala na podujatí premiéru aj dizajnérka Tereza Vu s luxusnou kolekciou spodnej bielizne. O zastúpenie pánskej módy sa postarala módna značka Blažek. Veľkolepý záver druhého prehliadkového dňa patril spoločnej kolekcii dizajnéra Borisa Hanečku s Danou Vodou, po ktorej nasledovala excelentná módna show dizajnérovej samostatnej kolekcie, ktorá svojou atmosférou zanechala u návštevníkoch priam zimomriavky.


17:00 – Ateliér oděvního a textilního designu / Ústí nad Labem

Moderný ateliér reflektuje prostredníctvom svojej tvorby súčasnú fashion dizajnovú líniu v českom i svetovom kontexte. Prostredníctvom módy sa snažia ukázať na aktuálne dianie v spoločnosti. Vychádzajú z nekonečných inšpiratívnych zdrojov okolo nás a pretvárajú ich do jasne definovaných foriem odevu, ktorý dáva ľuďom identitu a charakter. Módou komunikujú a je ich vizuálnym jazykom. V rámci prehliadkového bloku sa nám predstavili mladé talenty Lisa a Kseniia Fedorové a Zdeněk Holeček.

 18:00 – Kateřina Geislerová

Dizajnérka sa svojmu odboru začala venovať v Paríži a hlavné pôsobenie má v Prahe, kde si nedávno otvorila showroom v srdci starého mesta. Tento rok oslavuje Kateřina Geislerová 15. výročie od založenia svojej značky, a práve to bol jeden z dôvodov, prečo do novej kolekcie pre jeseň/zimu 2018 vložila najtypickejšie prvky svojej tvorby. Pracuje s vlnenými kostýmovými materiálmi a ženskými strihmi. Vo svojej kolekcii sa zameriava na tradičné, klasické krajčírstvo a výsledkom je silná a výrazná dámsko-pánska silueta. Dizajnérka sa pohráva s hranicami medzi mužským a ženským štýlom, čo sa prejavuje hlavne vo voľbe strihu, materiálu a farieb. Nájdeme u nej však aj krehké rysy a materiály ako hodváb a krajka.

19:00 – Blažek

Značka Blažek, ktorá sa už viac ako 25 rokov špecializuje na pánsku módu predstavila tento rok opäť svoje moderné strihové a luxusne látky od popredných svetových výrobcov, z ktorých vznikajú obleky, košele, topánky, tašky a ďalšie doplnky. Aj túto sezónu pripravila značka kolekciu pre neformálne a slávnostné príležitosti, ktoré majú podtrhnúť osobnosť každého muža. Spoločnosť Blažek má v Česku a na Slovensku už viac ako 30 obchodov, kde prezentuje svoje kolekcie a poskytuje nadštandardné služby ako je oblečenie na mieru, krajčírske úpravy a poradenstvo.

20:00 – Tereza Vu

Charakteristickým znakom tvorby českej dizajnérky je predovšetkým práca s detailom a používanie luxusných hodvábnych tkanín ako saténu, šifónu, žoržetu alebo krajky. Svoje modely navrhuje tak aby upozornila predovšetkým na ženské siluety a použila prvky, ktoré zmyselnosť prirodzene podtrhnú. Výsledkom jej práce je následne dokonalosť tvarov, spracovania i funkčnosti.

V najnovšej kolekcii SS2019 s názvom Pleasure Garden odkazuje dizajnérka na Francúzsko, konkrétne na Versailles na prelome 17. a 18. storočia, keď bol pri moci kráľ Ľudovít XIV. Čiernej a tmavej farbe odzvonilo, všetkému vládne farba a jas. Všetko sa od základu mení a farba vyjadruje moc, slávu, ale aj radosť zo života, a preto doslovný preklad “Záhrada radosti”. Najbohatší majú nádherné a nákladové šaty preplnené zdobením, výšivkami a zvláštnymi efektmi. Z materiálov využila dizajnérka brokát, hodváb, krajku a zlato. Nastáva obdobie haute couture. Oblečenie vyjadruje status a nastoluje sa obdobie kontrastov. Mottom novej kolekcie sú protiklady a kontrasty. Kombinuje moderné a dobové barokové prvky v kúskoch ako body, spodnej bielizni a vyšších podprsenkách. Strihy a jednotlivé kúsky kolekcie sú navrhnuté tak, aby sa dali voľne kombinovať medzi sebou.

21:00 – Boris Hanečka & Dana Voda

V dizajnérskom tandeme sa dizajnér Boris Hanečka a Dana Voda predstavili už po tretíkrát. Ich spoločná nová kolekcia nesie názov INSOMNIA. Myšlienkovo vychádza z duality medzi svetlom a tmou, bdením, túžbami a pasie na jednej strane, či snov, zmätenia a blúznenia na druhej. Vo výsledku sa tieto ingrediencie miešajú v rôznych polohách. Kolekcia pôsobí veľmi jemne a žensky, modely sú nositeľné, i keď v niektorých momentoch jemne unikajú do abstraktna. Do súčasného módneho jazyka pretavuje inšpiráciu tógami, koženými archaickými remeňmi, ako by sa jednalo o kúsky kňažiek či bohýň.

21:30 – Boris Hanečka

Obľúbený dizajnér Boris Hanečka opäť raz nesklamal a pre návštevníkov Fashion LIVE! pripravil vizuálny, až teatrálny zážitok. Jeho samostatná kolekcia nesie lakonický názov, pomenovanie odkazuje na chemickú značku Au. Pre dizajnéra je typická sebairónia a hravosť, aj v tomto prípade, nechcel rozpovedať príbeh už dopredu, necháva divákov aby si sami vyhodnotili narážky či citácie, ktoré sa v kolekcii odrazili. Kolekcia myšlienkovo vznikla už v roku 2011, ale musela v autorovej mysli dozrieť až doteraz. Na prehliadkovom móle sa netradične objavili modelky odeté v bielom ako sestričky a doktori, ktorí sprevádzali modelky odeté v luxusných a lesklých večerných róbach. Celá atmosféra priam ako s psychiatrickej liečebne bola podporovaná hudbou, správaním a chôdzou predvádzajúcich modeliek, nechýbali ani kovové klietky, či invalidný vozíček doplnený o ligotavé akcenty.

Návštevníci majú ešte v posledný prehliadkový deň podujatia príležitosť pozrieť, vyskúšať alebo nakúpiť si originálne dizajnérske kúsky v showroomoch na poschodí Starej tržnice. Zastúpenie lokálnych dizajnérov a módnych značiek je naozaj pestré, nájdete tu LukZU design, Smile for Summer, Intimate stories, pletka, ála Palla, TAMARA, Petra Kovacs, DONEE The Label, pjbijou, BIELA, ANDREY, IZIPIZI – SII BRAND, Mylo, Yoora studio, Maszaryk, SEVERANKA, RIVICA, moikoo, Créeme a Lucia Kurthi. Zároveň si nenechajte ujsť aj zaujímavú výstavu od dizajnérky Márie Štránekovej, ktorá reflektuje veľmi dôležitú a aktuálnu tému – udržateľnosť v módnom priemysle.

Módne podujatie Fashion LIVE! dnes vyvrcholí posledným prehliadkovým dňom a odovzdávaním ocenení Fashion LIVE! Awards v kategórii Fresh Designer a Ceny verejnosti od NOIZZ. Medzi dizajnérmi uvidíte Teréziu Feňovčíkovú, ktorá tvorí pod svojou značkou freier, obľúbenú dizajnérku Lenku Sršňovú a po prestávke opäť privítame aj Martina Hrču. Nové kolekcie predvedú aj študenti Vysokej školy výtvarných umení z 343 ateliéru a o záver prehliadkového večera sa postará dizajnér Marcel Holubec W..

Lístky na módne podujatie Fashion LIVE! 2018 ako aj na afterparty je možné zakúpiť si v predpredaji na www.inviton.sk alebo priamo na mieste podujatia.

Viac k témam: Fashion LIVE!, móda, módna prehliadka
Zdroj: Webnoviny.sk – Druhý deň Fashion LIVE! priniesol pestré prehliadky slovenských aj českých dizajnérov. O záver večera sa opäť postarala excelentná módna show Borisa Hanečku © SITA Všetky práva vyhradené.


Top