Ste tu
Home > Cirkev > DNES JE SVIATOK TROCH KRÁĽOV

DNES JE SVIATOK TROCH KRÁĽOV

sviatok traja králi

Sviatok, ktorý je už len takým posledným zvukom odchádzajúcich Vianoc. Na Slovensku podávame typické vianočné jedlo (v každej rodine je to inak, možno napríklad u Vás jete niečo, čo je vcelku netypické, na východoslovenský kraj), s ktorým sa po troch kráľoch musíme na rok rozlúčiť.

História troch kráľov je v kresťanskom svete celkom známa. Gašpar, Melichar a Baltazár sa vybrali pokloniť malému chlapcovi, o ktorom sa predpovedalo, že je spasiteľ sveta. Zastavili sa u kráľa Herodesa, ktorý však mal zlé úmysly, a chcel ich oklamať s tým, že cestou naspäť sa majú zastaviť uňho, aby sa aj on mohol ísť pokloniť bábätku. Samozrejme, pravý dôvod bol ten, že sa bál o svoj trón tak, že chcel chlapca zavraždiť.

Sviatok troch kráľov, ktorí ani kráľmi neboli

Aj keď sa tento sviatok oficiálne nazýva Traja králi, je pravda, že to králi neboli. Podľa zdrojov to boli mudrci, ktorí radili kráľom. Jeden z nich sa väčšinou zobrazuje ako černoch. Dali mu dary, ktoré majú doteraz v kresťanskom svete veľký význam. Zlato, kadidlo a myrha.

Taktiež 6. januára začínajú Vianoce pre veriacich z pravoslávnej cirkvi. Počas omše kňaz požehnáva vodu, kriedu a soľ. Zvykom je chodiť svätiť domy.

Pred pár rokmi, keď zima na Slovensku bola poriadna a mrazivá, dievčatá si na Troch kráľov umývali tvár v snehu. Pri večeri sa mala predpovedať budúcnosť, ľudia si zapálili sviečky a ten, komu dohorela najskôr, mal umrieť prvý. Neviem či sa tieto optimistické predpovede vyplnili, ale taktiež podľa dymu ľudia zisťovali, či daný človek pôjde do neba, alebo do pekla.

Top