Ste tu
Home > Zdravie > DEŇ VODY NA ŠTÁTNOM GYMNÁZIU V TREBIŠOVE

DEŇ VODY NA ŠTÁTNOM GYMNÁZIU V TREBIŠOVE

Štátne gymnázium v Trebišove pri príležitosti Dňa vody zorganizovalo 22.marca 2017 na svojej pôde nevšednú akciu pod názvom Modrý deň.


Voda, miazga života na tejto planéte, ktorú my, jej obyvatelia, berieme ako prirodzenú súčasť existencie. Prvý nádych  novorodenca, jeho prvý kúpeľ  i  posledný  pohár vody od blížneho je spojený s touto  najrozšírenejšou látkou na Zemi.  Jej  význam a dôležitosť si bohužiaľ uvedomíme až vtedy, keď  je vody nedostatok  a  hlas smädného v púšti  nám potvrdzuje  nevyhnutnosť  vodu  chrániť  a  zabezpečovať.


_DSC0004

Svet  si každoročne uctí vodu 22.marca, kedy oslavujeme Svetový deň vody. Tento rok  sme v spomínaný  dátum  vytvorili priestor pre komunikáciu o kvalite vody, o jej využití a nevyhnutnej ochrane vody a jej zdrojov  v okolí  nášho bydliska. Už minulý týždeň sa objavil  na nástenke plagátik , že 22.marec  sa ponesie v názve “Modrý deň”,  čo symbolizuje univerzálnu farbu vody. Skupina žiackych dobrovoľníkov od rána preberala od spolužiakov, žiakov a zamestnancov školy vzorky vody, ktorú používajú  ako  pitnú a úžitkovú vodu. Následne pomocou systému Vernier  (škola ho zakúpila pri realizácii projektu z ESF ) boli určované nasledujúce základné ukazovatele kvality vody odovzdaných vzoriek, a to:  Ca2+ – tvrdosť vody, Cl – slanosť vody, NH4+ – kontaminácia hnojív z polí, NO3- , NO2- – prienik splaškov alebo priemyselných hnojív ako aj vodivosť, pH.

_DSC0007

Analýza prebiehala v priestoroch  školského chemického laboratória v čase od 7.00 hod  do 14. 00 hod. Pod dôsledným pedagogickým i odborným  dozorom RNDr. E. Macejkovej a Mgr. M. Krivej  pracovali žiacki nadšenci- A. Kertiščáková, P. Saboviková, V. Doboš, D. Juhás, P. Balog, J. Kaszonyiová, T. Kus, Z. Harčárová, N. Begalová, E. Poľák. Do tímu, ktorý  “Modrý deň” pripravili a zabezpečovali,  patrili aj  R. Bereš, R. Kovaľ a P. Láslo, R. Šanta, veď propagácia a dokumentovanie je dôležitou súčasťou vydarených akcií a zároveň odkazom pre pokračovateľov. Fotka s obrazom živej kvapky vody (ďakujeme všetkým, ktorí sa  oblečení v modrom oufite zapojili) je toho  jasným  dôkazom.

DSC_0101

 

DSC_0087

Veríme, že s rovnakým a väčším záujmom sa stretneme aj budúci školský rok.
A aký odkaz si z dňa odnášame?

  • Nezabudnime šetriť vodu doma, v škole a práci
  • Nenechávajme ju tiecť
  • Ak Vám zostane voda v pohári, ktorú ste nestihli vypiť, polejte ňou kvety.

Autor: Mgr.Michaela Krivá


Dr. MartinCooper
Regionálny spravodajský portál TvojTrebišov.sk vznikol 1. februára 2015 ako projekt viacerých študentov, ktorí mali chuť priniesť do trebišovských vôd niečo nové a písať zaujímavé články o svojom meste a jeho širokom okolí. Nájdeš na ňom aktuálne informácie z oblasti krimi, športu, kultúry, fotoreportáží, rozhovorov, či rôzne rubriky a články s pridanou hodnotou.
Top