Ste tu
Home > Ekonomika > Colníci a štátni zamestnanci finančnej správy sa stanú príslušníkmi finančnej správy

Colníci a štátni zamestnanci finančnej správy sa stanú príslušníkmi finančnej správy

30.6.2019 (Webnoviny.sk) – Colníci a štátni zamestnanci finančnej správy sa stanú od 1. júla príslušníkmi finančnej správy. Získajú tak aj nové postavenie, povinnosti a oprávnenia.


Od júla totiž nadobúdajú účinnosť niektoré ustanovenia zákona o finančnej správe, ktorý parlament schválil v decembri minulého roka, týkajúce sa tiež postavenia doterajších colníkov a štátnych zamestnancov finančnej správy.


Viaceré novinky pre zamestnancov

Cieľom zákona o finančnej správe je pritom zjednotenie fungovania oboch zložiek finančnej správy, teda colnej aj daňovej. „Opatrenia, ktoré prináša do praxe, majú ešte viac skvalitniť služby finančnej správy voči jej klientom. Zákon súčasne, na druhej strane, zlepšuje aj samotné postavenie zamestnancov finančnej správy. Je totiž práve ich úlohou čo najefektívnejšie napĺňať štátny rozpočet,“ konštatuje hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová.

Od júla tak čakajú zamestnancov finančnej správy viaceré novinky. Doterajšie kategórie „colník“ a „štátny zamestnanec“ nahradí nová kategória, a to „príslušník finančnej správy“, ktorý môže byť ozbrojený alebo neozbrojený.

Postupné zavádzanie uniforiem

Súčasní colníci budú automaticky ozbrojenými príslušníkmi finančnej správy. Novinkou bude napríklad aj postupné zavádzanie uniforiem pre vybrané ďalšie role na finančnej správe aj z radov doterajších „daniarov“, napríklad kontrolórov.

Služobný pomer príslušníkov finančnej správy bude vybudovaný na princípe politickej neutrality, efektívneho riadenia, nestrannosti, profesionality a stability. Zákonná úprava prináša tiež efektívnejšie plnenie úloh, pružnejšie riadenie a vyššiu mieru integrity finančnej správy,“ tvrdí Skokanová.

Viac k témam: colníci, Finančná správa SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Colníci a štátni zamestnanci finančnej správy sa stanú príslušníkmi finančnej správy © SITA Všetky práva vyhradené.


Top