Ste tu
Home > Spravodajstvo > ČO BUDE ĎALEJ S TREBIŠOVSKOU AUTOBUSOVOU STANICOU?

ČO BUDE ĎALEJ S TREBIŠOVSKOU AUTOBUSOVOU STANICOU?

Budova autobusovej stanice v Trebišove „straší“ návštevníkov aj domácich už niekoľko rokov. Je pre mesto zlou vizitkou a cestujúci nie sú chránení pred zimou a vetrom. Prečo sa niečo také dopustilo a čo na to hovorí mesto? Čo nám k tomu povedali ľudia? 


Stanica je to prvé, čo cestujúci v meste vidí, no tú trebišovskú by asi radšej prehliadol. Tam, kde kedysi bývali bufety, lavičky a toalety dnes stojí ošarpaná budova so zatvorenými dverami.


Budova začala chátrať niekoľko rokov dozadu. Prečo ľudia začali tak ničiť budovu zostáva doteraz záhadou. Občania žiadali, aby sa to zmenilo, problém však bol, že pozemky patrili michalovskej SAD, ale budova mestu Trebišov. K dohode medzi samosprávou a súkromným dopravcom ale vtedy nedošlo, aj keď rokovali niekoľko rokov. Jediné, čo sa odvtedy zmenilo, bolo pridanie niekoľkých radov lavičiek na sedenie.

12788867_1691209671150958_1840310385_o

O stanovisko sme požiadali aj vedenie mesta Trebišov. Zistili sme, že mesto má už ale v súčasnosti pre Autobusovú stanicu plán. V apríli 2015 sa na pôde mesta Trebišov uskutočnilo spoločné rokovanie zástupcov, ktorého témou bolo vytvorenie Terminálu integrovanej osobnej prepravy (TIOP) v Trebišove, ktorý má stáť v priestore, kde sa aktuálne nachádza budova autobusovej stanice. Následne bola aj spracovaná dokumentácia pre stavebný zámer, ktorá zahŕňa výstavbu nového terminálu. V januári 2016 bol podaný návrh na rozhodnutie o umiestnení stavby. K realizácii stavby TIOP je však potrebné odstrániť existujúcu budovu autobusovej stanice. Mestské zastupiteľstvo v Trebišove na zasadnutí dňa 25.1.2016 schválilo zámer odstránenia stavby AS Trebišov.

12790139_1691209674484291_1356674211_o

Nová budova- Terminál integrovanej osobnej prepravy by mala pozostávať zo spoločnej haly pre cestujúcich, vrátane podchodu pod železnicou. V projekte je plánovaný aj bezbariérový prístup vrátane výťahu, výstavba nových autobusových nástupíšť prímestskej autobusovej dopravy, nástupíšť pre MHD, tiež zastrešenie nástupíšť pre cestujúcich autobusovou dopravou a zastrešenie aj nad železničným nástupišťom. Vytvoriť sa majú parkovacie plochy pre autobusy aj osobné autá, dôjde k obnove komunikácií a k celkovému dopravnému riešeniu daného územia. Otvorenie prevádzky Terminálu je plánované na rok 2018. O všetkých vyššie spomínaných podrobnostiach nás informovala Mgr. Martina Kužmová, referentka pre komunikáciu a propagáciu.  

Opýtali sme sa aj ľudí, čo si o súčasnom stave autobusovej stanice myslia:

Slavomíra (33) dochádza takmer každý deň do práce z Košíc. Autobusovú stanicu míňa deň čo deň. „Autobusová stanica je určite zlá vizitka pre mesto. Prvýkrát keď som sa dostala do Trebišova som si pomyslela- do akého mesta som to prišla? Ľudia poškodzujú takýto verejný majetok, lebo si asi myslia, že keď to nie je priamo ich, tak to poškodzovať môžu“

Lenka (42) „Myslím si, že je to veľká hanba pre naše mesto. Každé okresné mesto by malo mať aspoň funkčnú autobusovú stanicu. Veď prečo by tam nemohol byť napríklad automat na kávu, bufet a možno nejaký televízor ako v čakárni u doktora. Bola by som si aj ochotná zaplatiť nejaký vstup, ktorý by mi pri vychádzaní poprípade vrátili, alebo sa preukázať lístkom. Len aby to nezničili bezdomovci, alebo výtržníci… Je mi ľúto ľudí, ktorí musia vonku čakať na autobus, napríklad aj študenti, ktorí tam majú stretnutia pred odchodom na nejakú súťaž mimo mesta- čo má potom urobiť žiak ktorý tam príde skôr. Musí byť vo vetre poprípade v zime. Myslím, že aj spoločnosť Arriva má na svojich autobusoch heslo v zmysle „pohodlie je prvoradé“  no pohodlie nerobí len autobus, príjemný šofér, pohodlné sedadlá, ale aj miesto kde na autobus čakáme.“ 

Zostáva nám teda len dúfať, že budova autobusovej stanice sa naozaj zmení k lepšiemu.


Top