Ste tu
Home > Kultúra > Cirkev > <i></i> BRÁNA MILOSRDENSTVA V TREBIŠOVE JE UŽ OTVORENÁ

BRÁNA MILOSRDENSTVA V TREBIŠOVE JE UŽ OTVORENÁ

Zdieľaj tento článok

Túto nedeľu, 27. decembra, sme mali možnosť zúčastniť sa slávnostného otvorenia Brány milosrdenstva v miestnom rímskokatolíckom kostole Navštívenia Panny Márie. Počas decembra sa na mnohých miestach Slovenska otvárali tieto Brány milosrdenstva . Predchádzalo tomu vyhlásenie pápeža, ktorý o tom oficiálne rozhodol v apríli 2015. Pápež František totiž menoval rok 2016 mimoriadnym Jubilejným rokom milosrdenstva.


Prečo práve brány?

Svätý otec nás všetkých odkazuje na slová evanjelistu Jána: “Ja som brána. Kto vojde cezo mňa, bude spasený; bude vchádzať i vychádzať a nájde pastvu.” (Jn 10,9). Sväté brány predstavujú akúsi púť priamo k Ježišovmu srdcu, v ktorom nájdu milosrdenstvo. Cirkev zdôrazňuje, že Boh je bohatý na milosrdenstvo a v týchto zložitých časoch súčasnosti je milosrdenstvo viac než potrebné. Táto púť však je len symbolickým pojmom, keďže sa Brány milosrdenstva nachádzajú v mnohých diecézach po celom svete. To, kde sa brány budú otvárať, rozhodli biskupi a košický biskup umožnil túto výsadu aj miestnemu kostolu v Trebišove. Pápež František to púťou nazval, pretože symbolizuje dlhšiu cestu, ktorá nie je vždy jednoduchá. Ktorú sprevádza odvaha a odhodlanie. “Púť nech je teda popudom na obrátenie,“ napísal v bule Misericordiae vultus pápež František.


1

2

Čo praktické predstavujú Brány milosrdenstva?

Ako sa píše v Biblii: “Ale Boh, bohatý na milosrdenstvo, pre svoju nesmiernu lásku, ktorou nás miluje, keď sme boli pre hriechy mŕtvi, oživil nás s Kristom – milosťou ste spasení.” (Ef 2, 4-6.) Podľa tohto sa túžila riadiť aj cirkev na čele s pápežom a vytvorila pre ľudí niečo konkrétne. Ktokoľvek, kto absolvuje takzvanú púť k Bráne milosrdenstva, môže získať plnomocné odpustky. Odpustkami môžu veriaci získať odpustenie časných trestov, ktoré sú následkami hriechov. Stačí, ak navštívite miestny kostol a Bránu milosrdenstva, absolvujete svätú spoveď a následne omšu s úmyslom milosrdenstva. Vyznáte svoju vieru, pomodlíte sa na úmysel Svätého otca a odmietnete pripútanie k hriechu. Tento postup vychádza z listu Svätého otca pre udeľovanie odpustkov na mimoriadny Jubilejný rok milosrdenstva.

3

4
Prvá otvorená Brána milosrdenstva

8.decembra, počas sviatku Nepoškvrneného počatia Panny Márie, na Námestí sv.Petra, pápež homíliou slávnostne otvoril mimoriadny Svätý rok milosrdenstva. Následne otvoril Svätú bránu na Vatikánskej bazilike so slovami: „Toto je brána Pánova! Otvorte mi brány spravodlivosti!“ Tým sa stalo otvorenie roka oficiálne a ostatné diecézy mohli pokračovať v stopách pápeža Františka.

5

Trebišovské Brána milosrdenstva

Skupina veriacich z rímskokatolíckeho kostola v Trebišove sa stretla v decembrovú nedeľu, deň po Vianociach pri príležitosti otvorenia Svätej brány. Brána sa nachádza pri vchode kostola. Slávnostné otvorenie a taktiež homíliu viedol biskupský vikár Vladimír Šosták. Obrad sa začal príchodom všetkých zúčastnených pred Bránu milosrdenstva. Pokračovali modlitbou, ktorú viedol hlavný celebrant Vladimír Šosták. Obrad bol ukončený pokropením vodou na znak krstu, ktorý pre veriacich znamená absolútne milosrdenstvo ponúknuté Ježišom Kristom. Miestneho kaplána Jána Hudáka sme poprosili, aby nám svojimi slovami popísal, čo preňho znamená už spomínaný Svätý rok milosrdenstva. “Ježiš povedal, že je bránou k ovciam. Ježiš je cestou a bránou k milosrdenstvu Otca. On nás učil o Božej láske a odpustení. Brána je symbolom vstupu do niečoho nového, možno nepoznaného, aby sme zažili zážitok lásky a odpustenia v chráme, kde možno získať plnomocné odpustky po celý rok, “ vysvetlil nám kaplan Hudák a zároveň dodal: “Pre našu farnosť a ľudí v okolí je to cesta odpustenia a prežitia večnosti. Odpustky sú pekná vec.” Na spestrenie celého programu, mladí a deti z farnosti vytvorili vonku pred kostolom živý betlehem, pri ktorom mohli veriaci spievať a užívať si atmosféru Vianoc.

6

7


FOTO: Ema Petríková

Zdieľaj tento článok

Dr. MartinCooper
Regionálny spravodajský portál TvojTrebišov.sk vznikol 1. februára 2015 ako projekt viacerých študentov, ktorí mali chuť priniesť do trebišovských vôd niečo nové a písať zaujímavé články o svojom meste a jeho širokom okolí. Nájdeš na ňom aktuálne informácie z oblasti krimi, športu, kultúry, fotoreportáží, rozhovorov, či rôzne rubriky a články s pridanou hodnotou.
Top