Ste tu
Home > Šport > Cyklistika > Austrálčan Rohan Dennis suverénne obhájil titul svetového šampióna v individuálnej časovke

Austrálčan Rohan Dennis suverénne obhájil titul svetového šampióna v individuálnej časovke

Zdieľaj tento článok

25.9.2019 (Webnoviny.sk) – Austrálčan Rohan Dennis obhájil titul majstra sveta v individuálnej časovke v mužskej kategórii elite.


Na šampionáte v cestnej cyklistike v anglickom Yorkshire Dennis deklasoval konkurenciu, keď na 54 km dlhej trati medzi Northallertonom a Harrogate zvíťazil výsledným časom 1:05:05 h s náskokom 1:09 min pred belgickým mladíkom Remcom Evenepoelom a 1:55 min pred Talianom Filippom Gannom.


Mentálna príprava

“Pripravoval som sa doma v Austrálii a najmä po mentálnej stránke, viac ako po fyzickej. Som rád, že som nesklamal ľudí, ktorí ma podporovali. Toto víťazstvo patrí najmä im. Mal som dobre načítanú trať, dokázal som zrýchľovať, keď som to potreboval. Po Tour de France som si vypočul veľa kritiky na svoju osobu. Aj preto som chcel ukázať, že stále mám hlad po víťazstvách a som profesionál,” uviedol Rohan Dennis v prvom televíznom interview po svojom triumfe.

Zatiaľ čo 29-ročný Dennis pridal k piatim medailám v tímovej časovke z MS druhé individuálne zlato, iba 19-ročný Evenepoel potvrdil status hviezdy budúcnosti a k nečakanému titulu časovkového majstra Európy z Alkmaaru pridal striebro z MS v Yorkshire. Bronzový Talian Ganna (23) dosiaľ zbieral medaily iba v dráhovej cyklistike, je to trojnásobný majster sveta v stíhačke jednotlivcov.

Viacerí favoriti nezvládli podľa predstáv dlhú časovku vo zvlnenom teréne v grófstve Severný Yorkshire. Víťaz nedávnej Vuelty Slovinec Primož Roglič skončil dvanásty s odstupom troch minút za víťazom, štvornásobný majster sveta Nemec Tony Martin bol deviaty (+2:27 min) a víťaz časovky na nedávnych pretekoch Okolo Slovenska Švajčiar Stefan Küng uzatváral prvú desiatku (+2:47).

Cully ešte nedorástol

Dennis súťažne nejazdil od svojho trochu záhadného odstúpenia z Tour de France v júli tohto roku, ale to mu vôbec neprekážalo. Už na prvom medzičase po 16,7 km mal náskok takmer 19, resp. 20 sekúnd pred dvojicou Belgičanov Evenepoelom a Victorom Campenaertsom.

Na druhom medzičase na 37,7 km Dennis zvýšil vedenie pred Evenepoelom na 1:06 min. Portugalčan Nelson Oliveira na treťom mieste zaostával už o priepastných 1:35 min. Prekvapením bolo až priebežné 16. miesto Primoža Rogliča, keďže slovinský víťaz nedávnej Vuelty patril medzi adeptov na medailové pozície.

Slovák Cully sa zaradil až do piatej desiatky 57-členného štartovného poľa. Dvadsaťtriročný Cully tento rok na spoločnom šampionáte Slovenska a Česka v Trnave ovládol jazdu proti chronometru, ale na úroveň majstrovstiev sveta ešte nedorástol. V cieli sa jeho časové manko na Dennisa vyšplhalo až na 10:55 min, čo stačilo na celkové 46. miesto.

Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike

Yorkshire (Angl.)

Individuálna časovka – muži elite (Northallerton – Harrogate, 54 km): 1. Rohan Dennis (Aus.) 1:05:05 h, 2. Remco Evenepoel (Belg.) +1:09 min, 3. Filippo Ganna (Tal.) +1:55, 4. Patrick Bevin (N. Zél.) +1:58, 5. Alex Dowsett (V. Brit.) +2:02, 6. Lawson Craddock (USA) +2:08, …46. Ján Andrej Cully (SR) +10:55 min.

Viac k témam: Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike
Zdroj: Webnoviny.sk – Austrálčan Rohan Dennis suverénne obhájil titul svetového šampióna v individuálnej časovke © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top