Ste tu
Home > Zaujímavosti > Archeológovia už vedia vek vikinskej helmy z Británie, nález pochádza z desiateho storočia

Archeológovia už vedia vek vikinskej helmy z Británie, nález pochádza z desiateho storočia

9.8.2020 (Webnoviny.sk) – Vikinská helma, ktorú našli v 50. rokoch minulého storočia v Chapel Yard vo Veľkej Británii, pochádza z 10. storočia.

Vedúci výskumu Chris Caple z Durham University tiež uviedol, že je to druhá takmer kompletná vikinská helma, ktorú našli na svete. Od roku 2012 ju vystavujú v Preston Park Museum.

Zhrdzavený a poškodený artefakt našli robotníci počas kopania kanalizačného potrubia. O jej veku až doteraz viedli odborníci dlhé debaty. Na odhalenie jej minulosti použili nedávne archeologické objavy aj analýzu kovu a korózie.

„Bol to veľmi náročný projekt, keďže tenký kov je veľmi náchylný na koróziu a musíme ju uchovávať vo veľmi suchom prostredí. Nesnažili sme sa zistiť len obdobie, kedy ju vyrobili, ale aj spôsob, ako prežila, až kým ju v 50. rokoch 20. storočia objavili,“ povedal Caple.

„Z Británie máme šesť prílb pochádzajúcich z včasného stredoveku, toto je prvá anglo-škandinávska (vikinská) helma z Británie,“ vyjadril sa Caple a dodal, že druhá takmer kompletná vikinská helma je z Nórska.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: archeológia, archeologický nález, archeológovia, Vikingovia
Zdroj: Webnoviny.sk – Archeológovia už vedia vek vikinskej helmy z Británie, nález pochádza z desiateho storočia © SITA Všetky práva vyhradené.

Top