Ste tu
Home > Hudba > Zomrela operná hviezda Jessye Norman, získala aj štyri ceny Grammy

Zomrela operná hviezda Jessye Norman, získala aj štyri ceny Grammy

1.10.2019 (Webnoviny.sk) – Vo veku 74 rokov zomrela medzinárodná operná hviezda Jessye Norman, ktorej vášnivý soprán dopomohol k získaniu štyroch cien Grammy. O jej úmrtí informovala hovorkyňa rodiny Gwendolyn Quinn.

Umelkyňa skonala v pondelok ráno v newyorskej nemocnici na septický šok a zlyhanie orgánov v dôsledku komplikácií po poranení miechy, ktoré utrpela v roku 2015.

Norman bola priekopníčkou a jednou z mála čiernych speváčok, ktoré si vyslúžili celosvetovú slávu. Vystupovala v uznávaných operných domoch, ako sú milánska La Scala alebo Metropolitná opera v New Yorku a spievala titulné úlohy v operách ako Carmen alebo Aida a predstavila sa tiež v dielach Richarda Wagnera.

Nevenovala sa však len opere a klasickej hudbe, ale spievala aj piesne džezového skladateľa Dukea Ellingtona a iných umelcov.

Jessye Norman

…sa narodila 15. septembra 1945 v Auguste v americkom štáte Georgia, v časoch segregácie. Pochádzala z hudobníckej rodiny a v detstve spievala v kostole.

Hudbu mohla študovať vďaka štipendiu na Howard University vo Washingtone, neskôr študovala na Peabody Conservatory a University of Michigan. Svoj operný debut absolvovala v roku 1969 v Berlíne.

V roku 1997 sa ako 52-ročná stala najmladšou osobou, ktorá získala prestížne ocenenie Kennedyho centra, v roku 2010 si prevzala z rúk prezidenta Baracka Obamu Národnú medailu umenia, a mnohé významné univerzity jej udelili čestné doktoráty.

Viac k témam: speváčka, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrela operná hviezda Jessye Norman, získala aj štyri ceny Grammy © SITA Všetky práva vyhradené.

Top