Ste tu
Home > Správy > Zomrel Pierre Cardin, svetoznámy francúzsky dizajnér

Zomrel Pierre Cardin, svetoznámy francúzsky dizajnér

29.12.2020 (Webnoviny.sk) – Vo veku 98 rokov zomrel svetoznámy francúzsky dizajnér Pierre Cardin. V utorok to oznámila Francúzska akadémia výtvarných umení.


V časoch najväčšej slávy, v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia, zdobilo jeho meno tisícky produktov od náramkových hodiniek až po posteľné obliečky a výrobky s jeho podpisom predávalo zhruba stotisíc predajní na svete. Tieto čísla však v nasledujúcich rokoch dramaticky klesli.


Učil sa už v detskom veku

Cardin sa narodil 7. júla 1922 do skromnej robotníckej rodiny v malom mestečku neďaleko talianskych Benátok. Ešte ako dieťa sa spolu s rodinou presťahoval do Saint Etienne v strednom Francúzsku, kde chodil do školy a ako 14-ročný sa začal učiť u krajčíra.

Po tom, ako sa presťahoval do Paríža, začal v roku 1945 pracovať ako asistent v módnom dome Paquin a pomáhal navrhovať kostýmy pre osobnosti ako Jean Cocteau.

Spolupracoval aj s Diorom

Spolupracoval aj na tvorbe kostýmov pre jeho filmové spracovanie Krásky a zvieraťa z roku 1946. Po krátkej spolupráci s Elsou Schiaparelli a Christianom Diorom si Cardin v roku 1950 otvoril vlastný módny dom. Svoju prvú skutočnú kolekciu predstavil v roku 1953.

Akadémia, ktorej členom bol od roku 1992, oznámila Cardinovo úmrtie prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter. Neuviedli však príčinu ani miesto alebo čas smrti.

Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel Pierre Cardin, svetoznámy francúzsky dizajnér © SITA Všetky práva vyhradené.


Top