Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Znalkyňa sa na súde vyjadrila ku Kočnerovým zmenkám, má iný názor ako obžalovaný Agh

Znalkyňa sa na súde vyjadrila ku Kočnerovým zmenkám, má iný názor ako obžalovaný Agh

Zdieľaj tento článok

6.7.2021 (Webnoviny.sk) – Podpisy na miliónových televíznych zmenkách vznikli s vysokou pravdepodobnosťou neskôr, ako tvrdí obžalovaný Štefan Agh.


Urovnanie sporu o Markízu

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku to v utorok skonštatovala znalkyňa v oblasti písmoznalectva Barbora Geistová Čakovská.


„Pravdepodobnosť, že sporné podpisy boli vytvorené v období rokov 2000 až 2001 je oveľa menšia, ako tá, že boli vytvorené v rokoch 2015 až 2016,” povedala znalkyňa, ktorá skúmala spolu 294 podpisov obžalovaného z rôznych časových období.  Doplnila, že jej konštatovanie sa pohybuje v pravdepodobnostnej rovine, ide však o vysokú pravdepodobnosť.

Obžalovaný Agh tvrdí, že zmenky boli vystavené v roku 2000 ako spôsob urovnania sporu o televíziu Markíza známeho ako „kauza Gamatex”.

Kočner a Rusko odsúdení na 19 rokov

Podľa obžaloby Agh v bližšie neurčenom období od roku 2013 do roku 2016 po dohode s podnikateľom Marianom Kočnerom a bývalým riaditeľom TV Markíza Pavlom Ruskom vytvoril dve zmenky, ktoré boli datované do júna 2000. Jedna zo zmeniek bola v hodnote osem miliónov eur, druhá 26 miliónov eur.

Vyplatenia zmeniek sa na súde následne domáhala spoločnosť Správa a inkaso zmeniek Mariana Kočnera, vyplatiť ich mal Rusko ako žalovaný v prvom rade a spoločnosť Markíza Slovakia ako žalovaný v druhom rade.

Agh sa svojím konaním podľa prokuratúry dopustil obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov. Kočnerovi a Ruskovi uložil ŠTS v roku 2020 v rámci kauzy zmenky tresty zhodne po 19 rokov väzenia. Najvyšší súd SR tresty potvrdil na verejnom zasadnutí 12. januára tohto roku.

Viac k témam: podpísanie zmluvy, Súd zmenky Markízy (M. Kočner P. Rusko)
Zdroj: Webnoviny.sk – Znalkyňa sa na súde vyjadrila ku Kočnerovým zmenkám, má iný názor ako obžalovaný Agh © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top