Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Znalkyňa sa na súde vyjadrila ku Kočnerovým zmenkám, má iný názor ako obžalovaný Agh

Znalkyňa sa na súde vyjadrila ku Kočnerovým zmenkám, má iný názor ako obžalovaný Agh

6.7.2021 (Webnoviny.sk) – Podpisy na miliónových televíznych zmenkách vznikli s vysokou pravdepodobnosťou neskôr, ako tvrdí obžalovaný Štefan Agh.


Urovnanie sporu o Markízu

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku to v utorok skonštatovala znalkyňa v oblasti písmoznalectva Barbora Geistová Čakovská.


„Pravdepodobnosť, že sporné podpisy boli vytvorené v období rokov 2000 až 2001 je oveľa menšia, ako tá, že boli vytvorené v rokoch 2015 až 2016,” povedala znalkyňa, ktorá skúmala spolu 294 podpisov obžalovaného z rôznych časových období.  Doplnila, že jej konštatovanie sa pohybuje v pravdepodobnostnej rovine, ide však o vysokú pravdepodobnosť.

Obžalovaný Agh tvrdí, že zmenky boli vystavené v roku 2000 ako spôsob urovnania sporu o televíziu Markíza známeho ako „kauza Gamatex”.

Kočner a Rusko odsúdení na 19 rokov

Podľa obžaloby Agh v bližšie neurčenom období od roku 2013 do roku 2016 po dohode s podnikateľom Marianom Kočnerom a bývalým riaditeľom TV Markíza Pavlom Ruskom vytvoril dve zmenky, ktoré boli datované do júna 2000. Jedna zo zmeniek bola v hodnote osem miliónov eur, druhá 26 miliónov eur.

Vyplatenia zmeniek sa na súde následne domáhala spoločnosť Správa a inkaso zmeniek Mariana Kočnera, vyplatiť ich mal Rusko ako žalovaný v prvom rade a spoločnosť Markíza Slovakia ako žalovaný v druhom rade.

Agh sa svojím konaním podľa prokuratúry dopustil obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov. Kočnerovi a Ruskovi uložil ŠTS v roku 2020 v rámci kauzy zmenky tresty zhodne po 19 rokov väzenia. Najvyšší súd SR tresty potvrdil na verejnom zasadnutí 12. januára tohto roku.

Viac k témam: podpísanie zmluvy, Súd zmenky Markízy (M. Kočner P. Rusko)
Zdroj: Webnoviny.sk – Znalkyňa sa na súde vyjadrila ku Kočnerovým zmenkám, má iný názor ako obžalovaný Agh © SITA Všetky práva vyhradené.


Top