Ste tu
Home > Médiá > Fotoreport > <i class="fa fa-camera"></i> Žipovská desiatka

Žipovská desiatka

Zdieľaj tento článok

Dnešná nedeľa, ktorá v kalendári znamenala dátum 19.10.2014, sa niesla v znamení desaťkilometrového behu v Nižnom Žipove. Mnoho pretekárov, nie len v behu, ale aj v inline korčuľovaní boli zárukou nádherných športových zážitkov.


Žipovská desiatka má dlhodobú tradíciu. Obec Nižný Žipov usporadúva tento pretek už od roku 1980. Na dnešnom 34. ročníku sa na štart postavilo 117 pretekárov, čo je viac ako slušný počet.


Pred hlavným pretekom, ktorý sa kvôli organizačným problémom presunul z plánovaných 11:15 na 11:30 však dostali prednosť inline korčuliari. Tí pretekali takisto na desaťkilometrovej trati a potešili organizátorov hojnou účasťou. Pohľad na výsledkovú listinu inline korčuliarov prinesieme v nasledujúcich dňoch.

V pelotóne súťažiacich sa predstavilo mnoho známych tvári nie len zo Slovenska, ale aj z Ukrajiny. Svojou návštevou poctila toto podujatie aj trebišovská rodáčka Katka Berešová, ktorá presne pred 10 rokmi, presne na tomto podujatí naštartovala svoju úspešnú bežeckú kariéru. Medzi ženami nenašla konkurenciu a vo svojej kategórii dobehla na prvej pozícii.

Mužská kategória bola nepríjemne poznačená komunikačným kolapsom medzi časomeračom a vedúcim pretekárom. Hoci vedúci pretekár vbiehal do cieľa, časomerač ukazoval ešte povinnosť bežať posledné kolo. Nakoniec však mal pravdu Tibor Sahajda, celkový víťaz. Výsledné časy všetkých zúčastnených pretekárov sú dostupné TU (bežci) TU (korčuliari)

Je dobre, že sa u nás v regióne takýto beh už dlhodobo organizuje. Pretože je potrebné uchovávať tradície a viesť k športu aj takýmto spôsobom. Na záver sa nám však vtíska do tohto textu otázka. Je naozaj správne, ak súťažiaci na čele so slovenskou olympioničkou Berešovou musia šľapať pešo z najbližšej vlakovej stanice vzdialenej 3 kilometre len preto, aby mohli súťažiť? Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa začiatok musel odkladať. Slovenskí atléti nemajú vytvorené dobré podmienky. Kde sa stala chyba, vážení?

Foto: Silvia Feketeová, Peter Pavuk

Zdieľaj tento článok

Top