Ste tu
Home > Zaujímavosti > Zhabali tri obrazy od Adolfa Hitlera, podľa nemeckej polície ide o podvrhy

Zhabali tri obrazy od Adolfa Hitlera, podľa nemeckej polície ide o podvrhy

BRATISLAVA 25. januára (WebNoviny.sk) – Nemecká polícia zhabala tri akvarely, ktorých autorstvo pripisujú nacistickému vodcovi Adolfovi Hitlerovi. Dôvodom je podozrenie, že maľby, ktoré boli v ponuke aukčného domu Kloss, sú podvrhy.

Pokus o podvod

Polícia, ktorá konala na základe tipu, prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter informovala, že začala vyšetrovanie v súvislosti s „pokusom o podvod“ a „falšovaním dokumentov“. Policajná hovorkyňa Patricia Brämer pre BBC povedala, že vyšetrovatelia zisťujú, či niekto sfalšoval potvrdenia o autenticite obrazov. Zatiaľ nikoho nezatkli.

Maľby zobrazujú horskú scenériu, rieku a vzdialenú postavu sediacu pod stromom. Vznikli pravdepodobne začiatkom 20. storočia, keď Hitler pracoval ako maliar v Mníchove.

Pred prvou svetovou vojnou Hitler žil a pracoval vo Viedni, kde vykonával príležitostné práce a zároveň maľoval obrazy a pohľadnice. Dvakrát sa neúspešne pokúšal dostať na viedenskú Akadémiu výtvarných umení.

Denne vytvoril tri obrazy

Vo svojej knihe Mein Kampf (1925) tvrdil, že denne vytvoril asi tri obrazy. Neskôr, kým bol pri moci, údajne nariadil zozbieranie a zničenie jeho diel, no niekoľko stoviek ešte existuje.

Množstvo z nich má americká armáda, ktorá ich skonfiškovala na konci druhej svetovej vojny. Zbierku nikdy nevystavili. Ďalšie obrazy sú v súkromných zbierkach a tiež v rôznych inštitúciách, pričom jednu z najväčších kolekcií má americké Medzinárodné múzeum druhej svetovej vojny. V Nemecku je predaj Hitlerových diel povolený, ak nezobrazujú nacistické symboly.

Viac k témam: aukcia, falzifikát, obrazy, polícia
Zdroj: Webnoviny.sk – Zhabali tri obrazy od Adolfa Hitlera, podľa nemeckej polície ide o podvrhy © SITA Všetky práva vyhradené.

Top