Ste tu
Home > Správy > Svet > Žena dostala za propagáciu Islamského štátu šesť rokov, ľudí dokonca učila vyrábať vesty s výbušninami

Žena dostala za propagáciu Islamského štátu šesť rokov, ľudí dokonca učila vyrábať vesty s výbušninami

Zdieľaj tento článok

29.6.2021 (Webnoviny.sk) – Holandský súd v utorok usvedčil 32-ročnú ženu zo spoluúčasti na zločinoch, ktoré spáchali v Sýrii a Iraku extrémisti z takzvaného Islamského štátu (IS) a poslal ju na šesť rokov do väzenia.


Odsúdená zo svojho bydliska neďaleko Amsterdamu šírila propagandu v prospech IS, čím sa podieľala na vojnových zločinoch, konštatoval súd. Obžaloba pôvodne žiadala trojročný trest odňatia slobody. Ten by bol podľa sudcov príliš nízky, a to aj napriek psychickým problémom obžalovanej.


Žena zdieľala videá s popravami

Odsúdená v roku 2019 prostredníctvom aplikácie Telegram rozoslala veľké množstvo propagandistických materiálov IS.

Zdieľala aj dve videá zobrazujúce popravy vojnových väzňov, pričom k jednému z nich pripojila „znevažujúce“ komentáre. Tým podľa súdu „urážala osobnú dôstojnosť mŕtvych ľudí a to je vojnový zločin“.

Ľudí učila vyrábať vesty s výbušninami

Ďalších ľudí podnecovala k terorizmu a vojnovým zločinom, učila ich vyrábať vesty s výbušninami a posielala peniaze osobám zapojeným do teroristických aktivít.

Šírením propagandy sa stala „súčasťou teroristickej organizácie, ktorá je na celom svete vinná z útokov a rozsievania strachu“, uvádza sa vo vyhlásení súdu. Usvedčenej žene súd okrem šesťročného väzenia nariadil aj psychologickú terapiu.

Viac k témam: extrémisti, propaganda, väzenie, vojnový zločin
Zdroj: Webnoviny.sk – Žena dostala za propagáciu Islamského štátu šesť rokov, ľudí dokonca učila vyrábať vesty s výbušninami © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top